Αγχώθηκε η Φενέρ, αλλά λύγισε την Μπάγερν με εκπληκτικό Μότλεϊ!

2023-01-12T20:34:28+00:00 2023-01-12T21:38:49+00:00.

12/Jan/23 20:34

Η Φενερμπαχτσέ πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο στην Πόλη κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και αν και απώλεσε προβάδισμα 23 πόντων την κέρδισε με 79-71 ολοκληρώνοντας με 2/2 την πρώτη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα για το 2023.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε ψυχολογία μετά τη νίκη “θρίλερ” στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού, με την οποία έβαλε και τέλος στο αρνητικό της σερί στην Ευρωλίγκα και πραγματοποιώντας ένα “εκρηκτικό” τρίτο δεκάλεπτο (21-10) στην Τουρκία κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε μία σημαντική νίκη με 79-71, παρότι οι Γερμανοί επέστρεψαν από το -23.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Ο Μότλεϊ για τους νικητές ήταν ασταμάτητος, ενώ ο Καλάθης είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο 5 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 φάουλ.

Πλέον η Φενερμπαχτσέ επιστρέφει και στις εντός έδρας νίκες στην Ευρωλίγκα και πλησιάζει και πάλι την κορυφή με ρεκόρ 12-7, ενώ η Μπάγερν γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της και το ρεκόρ της έπεσε στο 7-12.

“Καυτή” από τα 6,75 η Φενέρ και προβάδισμα κόντρα στον τρομερό Ρούμπιτ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μπάγερν και προηγήθηκε με 14-12 (στο 7′) και τον Ρούμπιτ, να έχει 6 πόντους, ενώ νωρίτερα είχε περάσει και μπροστά με 8-2. Η πρώτη περίοδος έληξε με τη Φενερμπαχτσέ μπροστά με 19-18 μετά από τρίποντο του Γκούντουριτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Έντουαρντς και Αντετοκούνμπο έχοντας μαζί 10 πόντους διατηρούσαν το προβάδισμα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 30-27 (στο 15′).

Με τον Εντουαρντς να είναι απολαυστικός (9π με 3/4 τριπ, 2ασ) η Φενέρ πήγε και στο +7 (38-31 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον εξαιρετικό Ρούμπιτ (13π.) να μειώνει σε 40-39, αλλά τη Φενέρ με 2/2 τρίποντα (7/14 συνολικά) από Ουίλμπεκιν – Μπούκερ να διαμορφώνουν το 46-39.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ, παρά την προσπάθεια της Μπάγερν για ανατροπή

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πόλη ξεκίνησε με Μότλεϊ και Ουίλμπεκιν να βάζουν μπροστά την ομάδα τους για πρώτη φορά με +11 (50-39 στο 23′) και τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως το ματς. Ο Μότλεϊ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ (16π, 13ριμπ.), ο Καλάθης έφτασε τους 9 πόντους και η Φενέρ “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +20 (63-43 στο 27′)!

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μπάγερν να μειώνει από το -23 σε 67-49, αλλά να καλείται σε μία τεράστια ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Βαυαροί έκαναν μία τελευταία προσπάθεια, να επιστρέψουν στο ματς και μείωσαν με επιμέρους σκορ 12-2 σε 69-61 στο 36ο λεπτό, αφού η Φενέρ έκανε λάθη και είχε στατικότητα στην επίθεση.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Γκιλέσπι μείωσε σε 73-65, ενώ ο Ουίνστον με 1/2 βολές στο 1:45 μείωσε ακόμα περισσότερο σε 73-66. Ο Ουόλντεν με τρίποντο στο 1:20 έκανε το 75-69 και ο Ρούμπιτ στα 40” με καλάθι και φάουλ έκανε το 75-71!

Ο Ουίλμπεκιν στα 19” με 2/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ σε 77-71 και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν Μονάχου μείωσε από τους 23 σε 75-71 στα 40”, αλλά 2/2 βολές του Ουίλμπεκιν καθόρισαν το τελικό σκορ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μότλεϊ που κυριάρχησε με 22 πόντους (7/11 δίποντα, 8/10 βολές), 17 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 7 κερδισμένα φάουλ και 38 στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 46-39, 67-49, 79-71.

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 22, Μπιρσέν 6, Χαζέρ, Ουίλμπεκιν 11, Έντουαρντς 9, Μαχμούτογλου, Χέις 4, Πιερ, Γκούντουριτς 8, Μπούκερ 5, Αντετοκούνμπο 5, Καλάθης 9

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 9, Ουόλντεν 7, Ουίνστον 12, Γκιφάι 2, Χάντερ 2, Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 4, Ζίπσερ, Βίμπεργκ, Χάρις 6, Ρούμπιτ 21, Γκιλέσπι 6