Ολυμπιακός – Βίρτους: Νίκη-Χρυσάφι στο ψυχόδραμα της Μπολόνια! (vids)

2023-01-12T22:32:24+00:00 2023-01-13T17:42:28+00:00.

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΟΣΦΠ

Ο Ολυμπιακός πήρε μία σπουδαία νίκη στη Μπολόνια κόντρα στη Βίρτους με 83-85.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ξανά… Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλυκοι έφυγαν νικητές από τη Μπολόνια μετά το κόντρα στη Βίρτους με 83-85, για την 19η αγωνιστική.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος, δεν λύγισε στο ξέσπασμα των Ιταλών στην τελευταία περίοδο και ανέβηκε στο 12-7.

Οι γηπεδούχοι του 8-11 πέρασαν μπροστά στα τελευταία λεπτά, αλλά ΜακΚίσικ και Παπανικολάου κράτησαν τον Ολυμπιακό με δικούς τους πόντους, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση.

Το ματς είχε και αρκετή ένταση προς το φινάλε, με τον Τεόντοσιτς να αποβάλλεται και τους διαιτητές να χάνουν τον έλεγχο. Η Βίρτους έχασε διπλή ευκαιρία στο τέλος για την ισοφάριση, αλλά Λούντμπεργκ και Μίκι δεν βρήκαν στόχο.

Ο Βεζένκοφ, αν και δεν ήταν στο 100%, θύμισε τον καλό εαυτό του. Όλα αυτά με τον Σλούκα να μένει εκτός 12άδας, με την απουσία του γκαρντ τελικά να μην…. φαίνεται.

Για την 20ή αγωνιστική, ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Ρεάλ (20/1), ενώ η Βίρτους τον Παναθηναϊκό (19/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκε ακόμα και με 9 (9-18). Οι ερυθρόλευκοι είχαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του ματς, την ώρα που η Βίρτους δεν είχε τις απαντήσεις. Το σκηνικό άλλαξε στο φινάλε της πρώτης περιόδου με τον Τεόντοσιτς να ”υπογράφει” το 22-22 με συνεχόμενα τρίποντα.

Το σκηνικό ανάλογο και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 33-30 και να δείχνουν ότι μπορούν να πάρουν το μομέντουμ. Εκεί, όμως, ήρθε η αντίδραση των ερυθρολεύκων με Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ για το προσπέρασμα με 33-35. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, για το +4 (38-42) του Ολυμπιακού.

Η Βίρτους μπήκε πιο δυνατά για το 43-42, αλλά ο Βεζένκοφ ήταν και πάλι εκεί για το 43-50. Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, δεν έμεινε εκεί, με τον Ουόκαπ να κάνει το 43-53, την ώρα που οι Ιταλοί είχαν μείνει χωρίς σκορ για 4′. Το ζητούμενο, πέρα από τη διαφορά για τον Ολυμπιακό ήταν ότι είχε για τα καλά στα χέρια του τον ρυθμό του ματς, για το +10 (53-63) στο 30′.

Η Μπολόνια έκανε την ύστατη προσπάθεια, για το προβάδισμα με 70-69 στο 36′ μετά από τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα. Ο ΜακΚίσικ κράτησε τον Ολυμπιακό, με τον Παπανικολάου να κάνει το 75-80. Ο τελευταίος πήρε το φάουλ στο 39′ και με την τεχνική ποινή στον Τεόντοσιτς φτάσαμε στο 77-82.

Η Βίρτους δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και μάλιστα έχασε διπλή ευκαιρία στο φινάλε να στείλει το ματς στην παράταση, όμως Λούντμπεργκ και Μίκι δεν ευστόχησαν για το 83-85 και ενώ ο Λαρεντζάκης είχε 0/2 βολές ακριβώς πριν.

Πού κρίθηκε: Ο Παπανικολάου έβαλε μεγάλο τρίποντο στο 38′ για το 75-80, με τον ίδιο να παίρνει το φάουλ σε χαμένη επίθεση στο 39′ και με το σκορ στο 77-80. Κομβικό και το καλάθι του ΜακΚίσικ στο -27” για το 80-84.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ είχε 22 πόντους-10 ριμπάουντ, ο Παπανικολάου 17-6, όμως ο ΜακΚίσικ έκανε μεγάλο ματς ειδικά στο τέλος με 21 πόντους-4 ριμπάουντ-4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-42, 53-63, 83-85

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Παγιόλα 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπακό 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τζαϊτέ 2 (1/4 δίποντα), Λούντμπεργκ 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Σενγκέλια 11 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ, Μίκι 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Οτζελέγε 13 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τεόντοσιτς 21 (5/11 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Κάναν 2 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Λούντζης 3 (10, Λαρεντζάκης 4 (1/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοβ 22 (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ (6 ριμπάουντ), Πίτερς 3 (10, Μπλακ, ΜακΚίσικ 21 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Ολυμπιακός: Αήττητος με 6/6 κόντρα στη Βίρτους, 6ο φετινό διπλό στην Ευρωλίγκα!

Απίστευτη ατάκα Ιταλού δημοσιογράφου προς τον ΜακKίσικ (video)

Μπαρτζώκας για το “διπλό” στη Μπολόνια: “Από τις πιο σημαντικές νίκες της χρονιάς”

Παπανικολάου: Ο αρχηγός του Ολυμπιακού δήλωσε ΠΑΡΩΝ την πιο κατάλληλη στιγμή! (video)

Ανέτοιμος αλλά πρωταγωνιστής ο “διπλός” Βεζένκοφ: “Πολλοί στην τηλεόραση στο τέλος είπαν «όχι πάλι»”

ΜακΚίσικ: Κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό στη Μπολόνια με εμφάνιση… διετίας! (video)

Σκαριόλο: “Οι διαιτητές έκαναν λάθη, δεν θυμάμαι τόσα πολλά σε ματς προς το τέλος του”