Βαλένθια: Ο clutch Ουέμπ “λύγισε” την Παρτιζάν!

2023-01-19T22:51:50+00:00 2023-01-19T23:43:29+00:00.

19/Jan/23 22:51

Josep-Puerto-Valencia

Η Βαλένθια με clutch τον Ουέμπ και MVP τον Ντούμπλιεβιτς “λύγισε” με 89-81 την Παρτιζάν στην Ισπανία και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα, κάνοντας και το πολύτιμο 2/2 με τους Σέρβους.

Μπορεί η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να επέστρεψε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου από διψήφια διαφορά στην Ισπανία, όμως στο τέλος “λύγισε” από τον Ουέμπ και την… άμυνα της και γνώρισε την ήττα από τη Βαλένθια με 89-81 για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βαλένθια, που αγωνίστηκε και πάλι με αρκετές απουσίες, έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο της σερί και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-10 “αγγίζοντας” την οκτάδα, ενώ η Παρτιζάν έχασε έδαφος με ρεκόρ 9-11.

Μάλιστα οι “νυχτερίδες” μετά και το διπλό στο Βελιγράδι έχουν το πλεονέκτημα του 2/2 με τους Σέρβους σε περίπτωση ισοβαθμίας στην κατάταξη της Ευρωλίγκα.

“Δάγκωναν” οι νυχτερίδες στο πρώτο ημίχρονο

Κοντά στο σκορ ήταν από το ξεκίνημα οι δύο ομάδες με την Παρτιζάν να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (13-12 στο 7′) με 7 πόντους του Πάντερ. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Ισπανούς να κάνουν επιμέρους σκορ 15-5 και να προηγούνται με 27-18 και έχοντας 10/17 σουτ.

Στο δεύτερο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι με τον Έξουμ μείωσαν σε 31-25 (στο 15′), αλλά ο Πρέπελιτς για πρώτη φορά έστειλε τη διαφορά στο +12 (38-26 στο 17′) με ισπανικό επιμέρους σκορ 7-1.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Λεσόρ να μειώνει σε 47-37 και τη Βαλένθια να ελέγχει το ματς.

Το γύρισε η Παρτιζάν, αλλά “λύγισε” στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Παρτιζάν με Πάντερ, Τριφούνοβιτς και Έξουμ (15π.) να μειώνει σε 58-55 (στο 25′) με επιμέρους σκορ 18-11.

Η Βαλένθια ανέβασε και πάλι το προβάδισμα της στο +8 (63-55 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-58 και τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προσπαθούσε για τη μεγάλη ανατροπή και με επιμέρους σκορ 14-6 μείωσε στο 35ο λεπτό σε 75-72. Στο 37ο λεπτό οι Ισπανοί έκαναν το 80-74, ενώ ο Ουέμπ στα δύο λεπτά με καλάθι και φάουλ έδωσε αέρα στην ομάδα του με 83-76!

Ο Έξουμ μείωσε σε 83-79 με τρίποντο, αλλά ο clutch Ουέμπ και πάλι από τη γωνία απάντησε για το 86-79 δίνοντας τη χαριστική βολή στην Παρτιζάν. Στο τέλος οι “νυχτερίδες” πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 89-81.

Που κρίθηκε: Στο 35ο λεπτό η Παρτιζάν μείωσε σε 75-72, αλλά η Βαλένθια με επιμέρους σκορ 11-7 και δύο καθοριστικά plays του Ουέμπ προηγήθηκε με 86-79 στο 1:45 και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουέμπ με 17 πόντους (4/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο Ντούμπλιεβιτς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 47-37, 69-58, 89-81

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 4, Πουέρτο 9, Πρέπελιτς 2, Πραντίγια 8, Ουέμπ 17, Λόπεζ-Αροστέγκι 2, Τζόουνς 13, Φεράντο 3, Ράντεμπο 9, Ντούμπλιεβιτς 20, Αλεξάντερ 2, Μαρί

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, Λεντέι 7, Αβράμοβιτς, Πάντερ 14, Σμάιλαγκιτς 7, Παπαπέτρου 3, Έξουμ 22, Νάναλι 5, Λεσόρ 8, Τριφούνοβιτς 9, Άντζουσιτς 6, Μαντάρ