H Βιλερμπάν βύθισε την Αρμάνι: “Διπλό” στο Μιλάνο & πρώτη ευρωπαϊκή νίκη το 2023 (videos)

2023-01-20T22:42:47+00:00 2023-01-21T02:07:59+00:00.

20/Jan/23 22:42

lighty-davies-tyus-milano-asvel

Η Βιλερμπάν κέρδισε την Ολίμπια Μιλάνο 79-73, εκτός έδρας, στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η Βιλερμπάν νίκησε την Ολίμπια Μιλάνο με 79-73 στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, βάζοντας τέλος στο σερί 5 ηττών, παρά την καταπληκτική εμφάνιση του Μπράντον Ντέιβις.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Βιλερμπάν στο 2023 και η πρώτη που πήρε μετά το από αυτή στο Αστρομπάλ, κόντρα στον Ολυμπιακό. Στο ντεμπούτο του Ντι Μποστ, η γαλλική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της στο 7-13.

Από την άλλη για την ομάδα του Μιλάνο ο Ντέιβις ουσιαστικά πάλεψε μόνος του, όμως δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στην ομάδα του. Το σύνολο του Μεσσίνα συνεχίζει την πολύ κακή φετινή πορεία του φτάνοντας τις 4 σερί ήττες,  υποχωρώντας έτσι στο 6-14.

Για την 21η αγωνιστική η Βιλερμπάν υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε (26/1, 22:00), ενώ η Ολίμπια ταξιδεύει στην Γαλλία για να αντιμετωπίσει την Μονακό (26/1, 22:00).

Από την αρχή μπροστά η Βιλερμπάν

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, ”τρέχοντας” ένα σερί 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Το Μιλάνο συνήλθε γρήγορα και με τον Λουβαβού-Καμπαρό για πρωταγωνιστή, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (14-14). Η Βιλερμπάν όμως ”έκλεισε” το δεκάλεπτο στο +2 (19-17).

Στα μισά της δεύτερης περιόδου τα δεδομένα του αγώνα δεν είχαν αλλάξει με την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να έχει προβάδισμα ενός καλαθιού (31-29). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά τους στο ημίχρονο στους 5 πόντους (42-37).

Στην επανέναρξη ο Ντέιβις βγήκε μπροστά για το Μιλάνο δίνοντας στην ομάδα του ένα ισχνό προβάδισμα στο σκορ (49-48). Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με το τέλος της τρίτης περιόδου να τις βρίσκει ισόπαλες (57-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ντέιβις πάλευε μόνος του για να κρατήσει την ομάδα του Μεσσίνα στην διεκδίκηση της νίκης. Η Βιλερμπάν όμως κατάφερε να φύγει με το ”διπλό” στις αποσκευές της, επικρατώντας με 79-73.

Που κρίθηκε: Στον επιθετικό πλουραλισμό που είχε η Βιλερμπάν στο ματς.

Παίκτης-κλειδί: Πολυτιμότερος του αγώνα ήταν ο Μάθιους με 17 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-42, 57-57, 73-79

Ολίμπια Μιλάνο (Μεσσίνα): Ντέιβις 26, Τόμας , Λουβαβού-Καμπαρό 16(2), Μήτρου-Λονγκ , Τονούτ 3(1), Μέλι 2, Μπάρον 3, Ρίτσι 2, Χολ 12(1), Χάινς 9, Ντατόμε , Φόιτμαν

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 17(3), Νουά 6(2), Μποστ 5(1), Καχούντι 10(2), Ντιό 3(1), Τάιους 7, Ρισασέ , Ντε Κολό 13(1), Φαλ 10, Λάιτι 5(1), Ομπασοχάν 3, Πονς