Βιλερμπάν – Φενέρ: Ο Ντε Κολό έριξε την… πρώην του από την κορυφή!

2023-01-26T23:04:09+00:00 2023-01-27T00:11:41+00:00.

26/Jan/23 23:04

Η Βιλερμπάν με έναν εκπληκτικό Ντε Κολό “πάτησε” τη Φενερμπαχτσέ του Δημήτρη Ιτούδη με 91-77 στη Λυών και την έριξε από την κορυφή της Ευρωλίγκα, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί της.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ με κορυφαίους τους Ντε Κολό και Μποστ έπιασε στον ύπνο τη Φενέρ των Ιτούδη, Καλάθη και Αντετοκούνμπο και κυριαρχώντας για 40 λεπτά στη Λυών πανηγύρισε μία πανάξια και σπουδαίας σημασίας νίκη με 91-77 για την Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βιλερμπάν έχει ρεκόρ 8-13 και επιστρέφει στις εντός έδρας νίκες μετά από πέντε ματς και απέχει τρεις νίκες από την οκτάδα, ενώ η Φενέρ μετά από τρεις σερί νίκες γνώρισε την ήττα και έπεσε από την κορυφή με ρεκόρ 13-8, πριν το ματς με τον Ολυμπιακό (31/1) στην Πόλη.

“Δράμα” η Φενέρ και με -15 στο ημίχρονο στη Λυών!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο ματς η Βιλερμπάν και προηγήθηκε στο 3ο λεπτό με 11-0 και με τον Μποστ να έχει 3/3 τρίποντα. Η διαφορά πήγε και στους 15 (19-4 στο 7′) με τη Φενέρ να έχει 2/10 σουτ.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-12 και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να “κυνηγάει” από νωρίς στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία σημαντική διαφορά με 29-16 (στο 14′), αφού οι Τούρκοι είχαν 1/7 τρίποντα, 1 ασίστ και 5 λάθη. Η διαφορά στο 17ο λεπτό πήγε και στους 18 (39-21) και το πρώτο μέρος μέρος ολοκληρώθηκε με τη Φενερμπαχτσέ πίσω με 48-33.

Δεν κατάφερε την ανατροπή η Φενέρ στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Λυών ξεκίνησε με τη Βιλερμπάν να μην αφήνει τη Φενέρ να μειώσει σε κανένα σημείο και μάλιστα με 21/37 προηγήθηκε και με 48-30 (στο 25′)!

Η διαφορά στο 28ο λεπτό ήταν στους 17 (65-48) και η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με 71-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πρωταθλητές Τουρκίας μείωσαν σε 80-68 στο 35ο λεπτό και προσπαθούσαν για την επική ανατροπή, όμως τρία λεπτά πριν το τέλος ήταν πίσω με 86-70 και στο τέλος γνώρισε την ήττα με 91-77.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος όπου η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 48-33 στο 20ο λεπτό και δεν άφησε σε κανένα σημείο τη Φενέρ να επιστρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντε Κολό με 26 πόντους (9/14 σουτ), 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη έκανε τη μεγάλη ζημιά στην πρώην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-33, 71-55, 91-77.

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Νουά 5, Μποστ 15, Καχουντί 8, Ντιο, Τάιους 8, Ρισασέ 10, Ντε Κολό 26, Φαλ 3, Ομπασόχαν 10, Πονς 6

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9, Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Ουίλμπεκιν 10, Έντουαρντς 22, Μαχμούτογλου, Χέις 12, Πιερ, Γκούντουριτς 5, Μπούκερ 8, Καλάθης 5, Αντετοκούνμπο 4