Ολυμπιακός – Μακάμπι 95-89: Νίκη πρωτιάς και συνέπειας!

2023-01-27T22:43:09+00:00 2023-01-27T23:41:39+00:00.

27/Jan/23 22:43

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και Ουόκαπ και παρότι έχασε τον Σλούκα κέρδισε με 95-89 τη Μακάμπι στη ΣΕΦ και ανέβηκε ξανά στην κορυφή της Ευρωλίγκα με τρεις συνεχόμενες νίκες.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να έχασε με θέμα στη μέση τον Σλούκα στο δεύτερο δεκάλεπτο κόντρα στη Μακάμπι, όμως με εξαιρετική επιθετική λειτουργία, πολλούς πρωταγωνιστές και δείχνοντας χαρακτήρα επιβλήθηκε με 95-89 της ομάδας του Όντεντ Κάτας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει τρεις σερί νίκες στην Ευρωλίγκα και είναι πρώτος με ρεκόρ 14-7 μαζί με τη Ρεάλ, ενώ η Μακάμπι έχει ρεκόρ 11-11 και βρίσκεται στα όρια της οκτάδας και οι ερυθρόλευκοι δεν πήραν τη διαφορά με το τελικό +6, αφού ηττήθηκαν στο Ισραήλ με 90-84.

Οι Πειραιώτες μπροστά τους έχουν τη διαβολοβδομάδα, όπου και θα αντιμετωπίσουν τη Φενέρ στην Πόλη (31/1) και την Εφές (3/2) στο ΣΕΦ, ενώ αγωνιούν για την κατάσταση του Σλούκα.

Από το -11 στο +15 ο Ολυμπιακός με Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και τραυματία Σλούκα!

Εκπληκτικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μακάμπι και προηγήθηκε με 19-8 (στο 7′) και 8/9 σουτ, αφού ο Ολυμπιακός είχε 2/7 βολές και μηδενική συγκέντρωση.

Ο Βεζένκοφ έχοντας 10 προσωπικούς πόντους μείωσε για τον Ολυμπιακό σε 23-18 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με την ελληνική ομάδα πίσω με 25-24 έχοντας 7/13 βολές, 9 ασίστ (5 ο Ουόκαπ) και προβληματική αμυντική λειτουργία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μπλακ, ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης προσέφεραν ένταση, σκορ και άμυνα μαζί με τον Σλούκα στους ερυθρόλευκους και προηγήθηκαν για πρώτη φοράμε με +6 (33-27 στο 15′).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριαρχούσαν στο γήπεδο κόντρα στη Μακάμπι και προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους (49-34 στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-36 και τον Σλούκα να τραυματίζεται στη μέση και να μην συνεχίζει!

Το “καθάρισε” ο Ολυμπιακός παρά τον τρομερό Σόρκιν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Σόρκιν να έχει 19 πόντους και τον ντιμπαρτολομέο να κάνουν τη ζημιά στον Ολυμπιακό και να κατεβάζουν τη διαφορά στους 9 (63-54 στο 25′), την ίδια στιγμή που Βεζένκοφ είχε 20 πόντους και ο Κάνααν 9 πόντους με 2/2 τρίποντα.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και το σκορ να είναι 71-64 και τον Σόρκιν να έχει 17 πόντους στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μακάμπι συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά και να μειώνει σε 73-69 (στο 33′), αλλά ο Πίτερς με τρίποντο και ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές και κάρφωμα έκαναν σερί 6-0 για τον Ολυμπιακό και το σκορ έγινε 79-69 στο 35ο λεπτό.

Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Μπλακ έκανε επιθετικό φάουλ και ο Γιώργος Μπαρτζώκας δέχθηκε τεχνική ποινή και το σκορ έγινε 82-74, όμως ο Πίτερς και ο Λαρεντζάκης με 2/2 τρίποντα έφεραν τη διαφορά στους 15 (89-74) στο 38ο λεπτό και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 95-89.

Που κρίθηκε: Στο 33ο λεπτό η Μακάμπι μείωσε σε 73-69, αλλά ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 16-5 προηγήθηκε με 89-74 στο 38′ και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Ουόκαπ με 9 πόντους, 12 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89