Εφές – Ζαλγκίρις 80-70: Τα… χρειάστηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες πριν το ΣΕΦ

2023-02-01T20:17:11+00:00 2023-02-01T22:04:13+00:00.

01/Feb/23 20:17

Η Εφές νίκησε δύσκολα την Ζαλγκίρις με 80-70, λίγες ημέρες πριν το ματς με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (3/2).

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Εφές νίκησε την Ζαλγκίρις με 80-70, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έβαλαν έτσι τέλος στο αρνητικό σερί τριών ήττων για το 11-11.

Την ίδια ώρα, οι Λιθουανοί έχασαν για δεύτερη σερί φορά και πλέον έχουν ρεκόρ 12-10.

Η Εφές είχε τον έλεγχο μέχρι το 35′, αλλά η Ζαλγκίρις μείωσε στο -2 στο 39′, πριν δεχθεί ένα 8-0 στο φινάλε.

Ο Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 19 πόντους, όπως και ο Μπραζντέικις με 25 για τους ηττημένους.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, η Εφές είχε πάρει τη νίκη με 60-86, επομένως έκανε το 2/2 επί της Ζαλγκίρις.

Για την 23η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (3/2), ενώ η Ζαλγκίρις υποδέχεται την Παρτιζάν (3/2).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και πήρε το προβάδισμα (12-16), με τον Μπραζντέικις να έχει 4/4 σουτ και 8 πόντους. Ο Ντάντστον ήταν εκεί για την Εφές, με τον Αμερικανό να είναι ο βασικός λόγος για το 16-16 στη πρώτη περίοδο.

Δύο τρίποντα έφεραν το 24-19 για τους γηπεδούχους στο 13′. Και δεν έμειναν εκεί, με τον Κλάιμπερν να μπαίνει στην εξίσωση για το 36-23 της ομάδας του στο 18′. Το μόνο που κατάφεραν οι Λιθουανοί μέχρι το ημίχρονο ήταν να μειώσουν σε 38-28.

Το σκηνικό ανάλογο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, την ώρα που ο Κλάιμπερν δεν άφηνε περιθώρια στην Ζαλγκίρις. Ο Μπραζντέικις, όμως, ήταν φοβερός και έφερε ουσιαστικά το 55-49 στο 30′.

Η Εφές πήγε στο +11 (67-56) και έδειχνε ότι θα έχει εύκολο έργο στα τελευταία 5′. Όμως, οι Λιθουανοί ήταν ”σκληρά καρύδια” και έκαναν το 72-70 (από 72-61) στο 39′, αλλά Λάρκιν και Κλάιμπερν ”καθάρισαν” με σερί πόντους για το τελικό 80-70.

Πού κρίθηκε

Ο Χέιζ έκανε λάθος στο 74-70 (39′) και ο Κλάιμπερν σκόραρε για το +6 στο -48”.

Ο Κλάιμπερν με 19 πόντους-5 ριμπάουντ και 7/13 σουτ, ενώ από το δικό του κλέψιμο και καλάθι έγινε το 76-70 στο -48”.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 10, Μπομπουά 9, Σίνγκλετον, Μπράιαντ, Γκαζί, Κλάιμπερν 19, Τουντσέρ, Πλάις, Μίτσιτς 11, Μπαγιέ 4, Ζίζιτς 9, Ντάνστον 12

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 8, Χέιζ 6, Σμιτς 5, Κρίβας, Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 25, Πολονάρα 2, Ντίμσα 7, Μπουτκεβίτσιους 2, Ουλάνοβας 15