Βαλένθια – Μακάμπι: Διπλό οκτάδας με ωραίο, τον παρ’ ολίγο μοιραίο, Μπάλντγουϊν! (videos)

2023-02-02T22:41:15+00:00 2023-02-02T23:23:53+00:00.

02/Feb/23 22:41

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πραγματοποίησε ένα εκπληκτικό δεύτερο μέρος στην Ισπανία και πήρε με 94-93 το “θρίλερ” κόντρα στη Βαλένθια, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση της στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έπαιξε εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο και επέστρεψε από το -12 απέναντι στη Βαλένθια και έχοντας τύχη, αλλά και κομβικούς τους Μπάλντγουϊν και Κόλσον πήρε ένα τεράστιας σημασίας διπλό για την Ευρωλίγκα με 94-93, κλείνοντας με νίκη τη “διαβολοβδομάδα”.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 12-11 στο όριο της οκτάδας της κατάταξης και μάλιστα η Μακάμπι έχει το πάνω χέρι, λόγω του 2/2 στην κανονική περίοδο.

“Καυτή” Βαλένθια στο πρώτο μέρος και με +10 στα αποδυτήρια!

Μπορεί η Μακάμπι να ξεκίνησε δυνατά και να προηγήθηκε με 12-6 (στο 4′), όμως η Βαλένθια με σερί 8-0 και τον Χάρπερ να έχει 6 πόντους πήρε το προβάδισμα με 14-12 (στο 7′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν εξαιρετικό ρυθμό και τους γηπεδούχους μπροστά με 28-24 έχοντας 8 ασίστ και 6/7 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν… απούσες και οι δύο ομάδες έχοντας συνολικά 23/27 δίποντα έφεραν το σκορ 37-36 (στο 15′) για τις “νυχτερίδες”.

Ο Πρέπελιτς φτάνοντας τους 10 πόντους έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (43-36 στο στο 17′) με σερί 6-0 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Ράντεμπο και σκορ 55-45 με τη Βαλένθια να έχει 9/21 τρίποντα, 11/14 δίποντα και 14 ασίστ με 1 λάθος!

Σπουδαία δεύτερο μέρος με ανατροπή από Μακάμπι και… θρίλερ!

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τη Μακάμπι να κάνει την ανατροπή με επιμέρους σκορ 16-4 (61-59 στο 25′) και τον Μπάλντγουϊν να παίρνει… μπρος φτάνοντας τους 10 πόντους.

Με τον ντιμπαρτολομέο, να προσφέρει πολύτιμους πόντους το σκορ έγινε και 69-61 (στο 26′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 79-78 με δικό τους επιμέρους σκορ 17-10.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μπάλντγουϊν και ο Κόλσον έδωσαν προβάδισμα με +7 (89-82) στη Μακάμπι στο 35ο λεπτό και της έδωσαν ψυχολογικό πλεονέκτημα για τη νίκη.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μάρτιν μετά από επιθετικό ριμπάουντ με 2/2 βολές έκανε το 91-84 και έχρισε μεγάλο φαβορί τους Ισραηλινούς, όμως Τζόουνς και Χάρπερ με 2/2 τρίποντα έκαναν ντέρμπι το ματς με το σκορ στο 91-90 στο 1:40!

Ο Τζόουνς με 2/2 βολές στα 41” ισοφάρισε σε 92-92 και ο Μπάλντγουϊν στα 24” έδωσε προβάδισμα… νίκης στη Μακάμπι με 94-92. Τελικά ο Χάρπερ στα 10” μείωσε σε 94-93 με 1/2 βολές, αλλά ο Μπάλντγουϊν έκανε λάθος στα 2,8” και έδωσε την κατοχή στη Βαλένθια. Στο τελευταίο σουτ ο Τζόουνς αστόχησε και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το σπουδαίο διπλό.

Πού κρίθηκε: Στα 10” πριν τη λήξη η Βαλένθια ήταν πίσω με 94-92 και κέρδισε βολές με τον Χάρπερ, ο οποίος όμως με 1/2 κόστισε στην ομάδα του τη διεκδίκηση της νίκης.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπάλντγουϊν παρά τα 4 λάθη του με 19 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο έκανε στο δεύτερο μέρος τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 55-45, 78-79, 93-94.