Ολυμπιακός – Εφές 76-70: Να περάσει ο επόμενος! (videos)

2023-02-03T21:46:13+00:00 2023-02-03T23:07:47+00:00.

03/Feb/23 21:46

Ο Ολυμπιακός παίζοντας φοβερή άμυνα και με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ κέρδισε με 76-70 και την Εφές στο ΣΕΦ και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργους Μπαρτζώκα μπορεί να είχε τις απουσίες των Σλούκα, Πίτερς και Πάπας, όμως με την άμυνα για όπλο της και με πολλούς πρωταγωνιστές όπως οι Βεζένκοφ και Λούντζης “λύγισε” με 76-70 και την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει πέντε σερί νίκες και παραμένει πρώτος στην κατάταξη με ρεκόρ 16-7, ενώ η Εφές με 11-12 αυτή τη στιγμή είναι εκτός οκτάδας.

Με σούπερ Λούντζη και άμυνα στο +10 ο Ολυμπιακός!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 18-6 (στο 7′) παίρνοντας 8 πόντους από τον Φαλ και παρά τα 1/5 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με 22-13 και έχοντας κακό ποσοστό στις βολές (2/7), αλλά και 7 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έχασαν τη συγκέντρωση τους, έκαναν εύκολα λάθη και παρέμεναν άστοχοι από μακριά (2/10 τρίποντα) με αποτέλεσμα η Εφές με 4 ασίστ του Λάρκιν να μειώσει σε 26-20 (στο 14′).

Ο Λούντζης φτάνοντας τους 8 πόντους διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 31-22 (στο 16′) για τον Ολυμπιακό, ενώ με 3/3 τρίποντα τον έβαλε μπροστά για πρώτη φορά με +13 (38-25 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-31!

Το πήρε με άμυνα και Βεζένκοφ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει 8 σερί πόντους και παρότι η επίθεση της Εφές ήταν βελτιωμένη ο Ολυμπιακός παρέμενε μπροστά με μία σημαντική διαφορά 12 πόντων (51-39 στο 25′).

Ο Λούντζης με νέο καλάθι για πρώτη φορά έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με +16 (59-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εφές να μειώνει σε 59-50 με σερί 9-0!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Μπράιαντ και Λάρκιν “ροκάνισαν” ακόμα περισσότερο τη διαφορά σε 62-58 (στο 32′), όμως ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Λαρεντζάκης και Μπολομπόι έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 9 (72-63 στο 37′). και έχρισαν φαβορί την ομάδα τους.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 74-68 και κοντά σε μία μεγάλη νίκη, αφού και ο Βεζένκοφ στο 1:35 φτάνοντας τους 21 πόντους έκανε το 76-68. Στο τέλος οι Πειραιώτες πανηγύρισαν μία ακόμα μεγάλη νίκη με …

Που κρίθηκε: Στο 32′ η Εφές μείωσε σε 62-58, αλλά ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 10-5 προηγήθηκε με 72-63 στο 37 και “κλείδωσε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 23 πόντους (9/16 σουτ), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο ήταν ο MVP του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-31, 59-50, 76-70