Λούντζης οn fire… έκαψε την Εφές με ρεκόρ καριέρας από το ημίχρονο! (video)

2023-02-03T20:47:13+00:00 2023-02-03T23:36:43+00:00.

03/Feb/23 20:47

Ο Μιχάλης Λούντζης αποτέλεσε τον μεγάλο πρωταγωνιστή του Ολυμπιακού στη μεγάλη νίκη επί της Εφές στο ΣΕΦ με ρεκόρ καριέρας από το ημίχρονο.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες των κομβικών στο ροτέισον Σλούκα και Πίτερς πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση στο κατάμεστο ΣΕΦ και κέρδισε και την Εφές με 76-70.

Μπορεί για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όλοι οι παίκτες, να έκαναν καλή δουλειά, όμως αυτός που πραγματικά έκανε τη διαφορά και αποτέλεσε τον “x-factor” ήταν ο Μιχάλης Λούντζης.

Ο διεθνής γκαρντ σε 10:43 που πάτησε στο παρκέ έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα με 11 πόντους (3/3 τρίποντα, 1/2 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 φάουλ και 13 βαθμούς στο PIR, σε ένα από τα καλύτερα ημίχρονα καριέρας του.

Συνολικά ο Λούντζης είχε σε 19 λεπτά 13 πόντους και 7 ριμπάουντ και ήταν μετά τον Βεζένκοφ ο MVP του Ολυμπιακού.

Πέρα από αυτά ο Μιχάλης Λούντζης έπαιξε και εξαιρετική άμυνα και βοήθησε πολύ και σε αυτό το κομμάτι, καθώς πίεσε πολύ την μπάλα και τους αντιπάλους που του ανατέθηκαν.