Ερ. Αστέρας: Με Νέντο οδηγό άλωσε το Τελ Αβίβ, παρά το ιστορικό ρεκόρ του Μπόλντγουϊν (videos)

2023-02-09T22:15:15+00:00 2023-02-09T22:49:48+00:00.

09/Feb/23 22:15

nemanja-nedovic-crvena-zvezda

Ο Ερυθρός Αστέρας του εξαιρετικού Νέντοβιτς κατάφερε να περάσει με 89-86 από το Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι του απίστευτου Μπάλντγουϊν και μπήκε ξανά στο… κόλπο για μία θέση στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του κόουτς Ιβάνοβιτς μετά από τέσσερις σερί ήττες στην Ευρωλίγκα, έβγαλε αντίδραση και με μία εξαιρετική εμφάνιση, παρότι απώλεσε προβάδισμα 18 πόντων κέρδισε με 89-86 μέσα στο Τελ Αβίβ τη Μακάμπι του απολαυστικού Μπάλντγουϊν (38 πόντους ρεκόρ καριέρας) και την υποχρέωσε μόλις στη δεύτερη εντός έδρας ήττα της σε 11 ματς.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας μετά από τέσσερις ήττες κέρδισε και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 11-13, ενώ η Μακάμπι έχει 12-12 και μάλιστα οι Σέρβοι έχουν και τη μεταξύ τους ισοβαθμία μετά τη νίκη και στο Βελιγράδι.

Εξαιρετικός ο Ερυθρός Αστέρας και με +10 στα αποδυτήρια

Κλειστό ήταν από νωρίς το ματς και ο Ερυθρός Αστέρας είχε ένα μικρό προβάδισμα με 15-13 (στο 8′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 18-18 μετά από buzzer beater τρίποντο του Μπόλντγουϊν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σέρβοι κυριάρχησαν στο παρκέ και παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 17ο λεπτό με 40-30 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να μην μειώνεται και σκορ 44-34.

Ο Μπαλντγουϊν το έκανε στο τέλος θρίλερ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τον Μίτροβιτς να τελειώνει μπάλες στην επίθεση και η διαφορά πήγε ακόμα και στο +16 (57-41 στο 24′) με τη Μακάμπι, να παρουσιάζει κακή εικόνα.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προσωρινά και μείωσαν σε 57-47 (στο 26′) με σερί 6-0 και τον Μπάλντγουϊν να φτάνει τους 21 πόντους, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-55 και τον Νέντοβιτς να έχει 28 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και μείωσαν σε 73-65 στο 35ο λεπτό με Σόρκιν και Χίλιαρντ.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 81-71 και ήταν πολύ κοντά σε ένα τεράστιο διπλό, όμως ο τρομερός Μπάλντγουϊν φτάνοντας τους 34 πόντους μείωσε σε 81-78 (στο 38′).

Ο Μίτροβιτς έκανε στο 1:25 το 83-78, αλλά ο Μπάλντγουϊν με 2/3 βολές μείωσε σε 83-80 και ο Σόρκιν στα 38” μείωσε ακόμα περισσότερο σε 83-82! Ο Ντόμπριτς με ένα τεράστιο καλάθι στα 12” έκανε το +3 (85-82) για τους Σέρβους και η Μακάμπι έκανε με 2/2 βολές του Μπάλντγουϊν το 85-84.

Τελικά ο Βιλντόζα με 2/2 βολές έκανε το 87-84 στα 7” και ο ντιμπαρτολομέο μετά από φάουλ που κέρδισε στα 6,2” μείωσε πάλι στον 1 (87-86). Ο Βιλντόζα και πάλι με 2/2 βολές στα 5,2” διαμόρφωσε το σκορ σε 89-86 και στο τελευταίο σουτ ο Μπάλντγουϊν αστόχησε από μακριά.

Που κρίθηκε: Στο καλάθι του Ντόμπριτς στα 12” που έβαλε μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα με 85-82 και του έδωσε ουσιαστικά τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νέντοβιτς που είχε 28 πόντους με 11/18 σουτ, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-44, 55-69, 86-89

Μακάμπι (Κάτας): Μπάλντγουϊν 38, Κόλσον 16, Χίλιαρντ 10, Άνταμς 9, Σόρκιν 5, Μπραιμό 2, Κοέν 2, Ντιμπαρτολομέο 2, Νίμπο, Μάρτιν, Μένκο, Ζιφ

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Νέντοβιτς 28, Μίτροβιτς 14, Ντόμπριτς 13, Πετρούσεφ 12, Βιλντόζα 10, Κούζμιτς 5, Ιβάνοβιτς 2, Λάζιτς 2, Λαζάρεβιτς, Μπέντιλ, Ίλιτς, Μάρτιν