Ζαλγκίρις – Μπασκόνια: Πήρε το ντέρμπι της 8άδας με Ουλανόβας & Σμιτς! (vids)

2023-02-10T20:54:18+00:00 2023-02-11T03:00:37+00:00.

10/Feb/23 20:54

edgaras-ulanovas-zalgiris-euroleague

Η Ζαλγκίρις Κάουνας με πρωταγωνιστές τους Ουλανόβας και Σμιτς “λύγισε” την Μπασκόνια με 79-75 και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα παραμένοντας στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Μετά από ένα “θρίλερ” για γερά νεύρα η Ζαλγκίρις των Ουλανόβας και Σμιτς κέρδισε την Μπασκόνια με 79-75 και έφτασε τις εννιά εντός έδρας νίκες στην Ευρωλίγκα σε σύνολο 12 αγώνων.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 13-11 και τη Ζαλγκίρις να κερδίζει μετά από τρεις σερί ήττες και τους Βάσκους, να μετρούν 0/4 τον τελευταίο καιρό μακριά από τη Βιτόρια. Πάντως η Μπασκόνια λόγω του +20 στο πρώτο ματς διαθέτει τη μεταξύ τους ισοβαθμία.

Μικρό προβάδισμα για Μπασκόνια στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε χάρη στην επίθεση της η Μπασκόνια και προηγήθηκε με 18-16 (στο 8′), όμως η Ζαλγκίρις με σερί 4-0 και πόντους από επιθετικό ριμπάουντ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι με τρίποντα από Χάουαρντ και Γκεντράιτις έβρισκαν λύσεις κόντρα στη σκληρή λιθουανική άμυνα και είχαν το ελάχιστο προβάδισμα με 27-26 (στο 14′).

Ο Γκεντράιτις φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το σκορ σε 33-31 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 42-38.

Το ντέρμπι κράτησε μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να βρίσκει πόντους από τον Ουλανόβας και τον Λεκαβίτσιους και να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά με +5 (54-49 στο 26′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Βάσκους να μειώνουν σε 61-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Χέιντεγκερ με 3/3 βολές στο 33ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην Μπασκόνια με 67-63 κ, όμως ο Ουλανόβας και πάλι με σερί πόντους έβαλε μπροστά τη Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 7-1 και με 70-68 (στο 36′).

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Κότσαρ έκανε το 75-73 για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Σμιτς με 20 πόντους και δύσκολο καλάθι ισοφάρισε σε 75-75 στο 1:30. Ο Χέις έκανε μπλοκ στον Σεντεκέρσκις, ο Σμιτς έκανε λάθος και ο Μπουτκεβίτσιους με 2/2 βολές στα 42” έβαλε μπροστά τους Λιθουανούς με 77-75.

Ο Χάουαρντ αστόχησε στα 15” και τελικά οι Λιθουανοί πήραν τη μεγάλη νίκη με 79-75.

Που κρίθηκε: Ο Μπουτκεβίτσιους μετά από φάουλ του Κότσαρ με 2/2 βολές στα 42” έκανε το 77-75 για τη Ζαλγκίρις και ο Χάουαρντ αστόχησε στο καθοριστικό σουτ του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουλανόβας με 16 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Σμιτ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-42, 61-60, 79-75