Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-92: Ο Τζόουνς πάγωσε το ΟΑΚΑ (videos)

2023-02-10T22:20:11+00:00 2023-02-10T23:46:26+00:00.

10/Feb/23 22:20

chris-jones-valencia

Ο Τζόουνς έβαλε τρίποντο στο μηδέν και έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια επί του Παναθηναϊκού με 91-92.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Βαλένθια ”σκότωσε” τον Παναθηναϊκό στο… μηδέν, για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Ισπανοί πήραν το ”διπλό” στο ΟΑΚΑ με 91-92, μετά από νικητήριο buzzer beater τρίποντο του Τζόουνς.

Οι ”πράσινοι” του 8-16 είχαν το προβάδισμα στο -17”, αλλά ο Αμερικανός ευστόχησε στο φινάλε για το μεγάλο ”διπλό” της ομάδας του.

Ακριβώς πριν, ο Τόμας είχε 1/2 βολές για το 91-89, φάση που έμελλε να είναι καθοριστική, μιας και η διαφορά δεν πήγε στους τρεις.

Ο ”ήρωας” των νικητών έκανε φοβερό ματς με 24 πόντους (11 στη τέταρτη περίοδο), για το 13-11 των Ισπανών.

Δεν ήταν αρκετό το ρεκόρ καριέρας του Λι (25 πόντοι), όπως και το φοβερό ματς του Γκουντάιτις με 23 πόντους-10 ριμπάουντ.

Όλα αυτά χωρίς τους Παπαγιάννη, Ουόλτερς και Πονίτκα, στο ντεμπούτο των Αγραβάνη και Τόμας. Ο πρώτος, πάντως, είχε μία… ανάμεικτη υποδοχή.

Στο ματς του πρώτου γύρου (13η αγωνιστική), η Βαλένθια είχε πάρει τη νίκη στην παράταση με 94-91.

Για την 25η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Αρμάνι (23/2), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται τον Ολυμπιακό (24/2).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το ματς ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος και μπήκε σε θέση οδηγού. Η Βαλένθια δεν είχε πολλές λύσεις στην επίθεση, με τον Τζόουνς όμως να είναι εκεί για το 9-9. Μπέικον και Ουίλιαμς έδωσαν σκορ τους πράσινους, όπως και ο Λι, για να ξεφύγουν με 26-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, παρά το 20-19 των Ισπανών περίπου 2′ πριν το δεκάλεπτο.

Ο Τόμας μπήκε στην εξίσωση με 6 πόντους, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη μέγιστη διαφορά τους στο ματς με +9 με 36-27. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ότι δεν μπορούν να κάνουν το κάτι παραπάνω (16-9 τα ριμπάουντ). Ακόμα κι έτσι, όμως, μπόρεσαν να ροκανίσουν την διαφορά (47-41) με Αλεξάντερ και Τζόουνς, για το 49-42 στο ημίχρονο.

Οι δυο τελευταίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για το πρώτο προβάδισμα της Βαλένθια στο ματς με 52-53 στο 23′. Ο Παναθηναϊκός είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση, δεχόμενος ένα επιμέρους σκορ 8-16. Ο Τόμας ήταν παραγωγικός (60-58), αλλά οι Ισπανοί έκαναν ”ζημιά” στη ρακέτα, με αποτέλεσμα να μπουν στην τέταρτη περίοδο στο +1 (68-69).

Ο Κλαβέρ έκανε μεγάλο ματς από τα 6,75μ. Το παιχνίδι, όμως, ήταν ντέρμπι και ”κλειστό”, παρά τη ραψωδία του Γκουντάιτις για το 84-81, πριν ο Τζόουνς κάνει το 88-89 στο -47”. Ο φοβερός Λι έκανε το 9ο-89, με τον Τόμας να κάνει το 91-89 στο -17”. Όμως, το ματς κρίθηκε στην τελευταία φάση, με τον Τζόουνς να ”αδειάζει” τον Ουίλιαμς για το τρίποντο νίκης με 91-92.

Πού κρίθηκε

Στο τρίποντο νίκης του Τζόουνς στο μηδέν.

Παίκτης-κλειδί

Ο Τζόουνς με 24 πόντους και 5 ασίστ, αλλά και το νικητήριο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 25 (5/9 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη) , Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8 (5 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1/2 τρίποντα, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπέικον 10 (4/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 5 (1) , Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 23 (7/11 δίποντα, 9/11 βολές, 10 ριμπάουντ)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 6 (2) , Κλαβέρ 13 (3) , Πουέρτο , Πρέπελιτς 2 , Πραντίγια 9 (1) , Γουέμπ 6 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (5 ριμπάουντ), Τζόουνς 24 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ράντεμπο 2 , Έβανς 3 (1) , Αλεξάντερ 16, Ριβέρο 7 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη)

Δεν το λυπήθηκε το σουτ ο Ματ Τόμας: Ωραίος και μοιραίος μαζί για τον Παναθηναϊκό (video)

Πάρις Λι: Back to back ΡΕΚΟΡ καριέρας με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! (video)

Κρις Τζόουνς: Μία… Βαλένθια μόνος του, “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό στο τέλος (videos)

Ράντονιτς: ”Πιστέψαμε ότι μπορούσαμε να βγάλουμε την άμυνα”

Γκουντάιτις: Εμφάνιση σεζόν (και βάλε) αλλά “τα νούμερα δεν λένε τίποτα αν χάνεις” (video)