Μεσίνα για Παναθηναϊκό: “Όπως και εμείς διανύει μία περίπλοκη σεζόν”

2023-02-22T17:28:31+00:00 2023-02-22T17:28:31+00:00.

22/Feb/23 17:28

messina

Ο Έτορε Μεσίνα μίλησε για την αναμέτρηση της Μιλάνο με τον Παναθηναϊκό (23/2, 21:30) στο “Forum” για την Ευρωλίγκα και την περίπλοκη σεζόν, που διανύουν οι δύο ομάδες.

Η Μιλάνο και ο Παναθηναϊκός μετά τις αποτυχίες τους στο Final 8 του Κυπέλλου της Ιταλίας και της Ελλάδας, τίθενται αντιμέτωποι στο “Forum” (23/2, 21:30) στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Για την αναμέτρηση δηλώσεις έκανε ο προπονητής της ιταλικής ομάδας Έτορε Μεσίνα, ο οποίος και σχολίασε τη φετινή πορεία των δύο ομάδων, το ταλέντο και στα στοιχεία που ξεχωρίζουν το τριφύλλι, αλλά και όσα πρέπει να κάνουν οι παίκτες του, για να πάρουν την εντός έδρας νίκη.

Όσα είπε:

“Αντιμετωπίζουμε μία ομάδα, που όπως και εμείς, διανύει μία πολύ περίπλοκη σεζόν, στην οποία προχώρησαν σε πολλές αλλαγές και έχασαν πολλά ματς στις λεπτομέρειες. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Αθήνα είχαμε τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρος του, γι’ αυτό θα πρέπει να παίξουμε όπως στα πρώτα 35 λεπτά εκείνου του παιχνιδιού. Να παίξουμε με ένταση και να δώσουμε μεγάλη προσοχή πρωτίστως στο επιθετικό ταλέντο του Ντουέιν Μπέικον, στον καλό σουτέρ Ματ Τόμας και τους αθλητικούς τους ψηλούς, ξεκινώντας από τον Ντέρικ Γουίλιαμς. Ερχόμαστε από ένα άσχημο αποτέλεσμα στο Final 8 του Κυπέλλου, όπου χάσαμε με τραυματισμό και τον Ντέβον Χολ, ο οποίος πάντα μας έδινε πολλά τόσο στην άμυνα, όσο και ποικιλία στην επίθεση. Αλλά, όποιος κι αν παίξει θα πρέπει να νιώσει την ευθύνη του ματς και να παίξει στο υψηλό επίπεδο”.

Ουόλτερς: “Πρέπει να παίξουμε ενωμένοι και να αντιστρέψουμε την κατάσταση”

Σερέλης: “Για να βρεθώ στον Παναθηναϊκό αυτή την εποχή κάτι δεν πήγαινε καλά”