Παρτιζάν – Φενέρ: Ο ΜΕΓΑΣ Γκούντουριτς έβαλε ΤΕΛΟΣ στο σερί των Σέρβων!

2023-02-23T23:11:05+00:00 2023-02-23T23:54:06+00:00.

23/Feb/23 23:11

marko-guduric-fenerbahce

Η Φενερμπαχτσέ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Γκούντουριτς “άλωσε” με 97-94 το Βελιγράδι και έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της Παρτιζάν στην Ευρωλίγκα κάνοντας μεγάλο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρουσίασε εκπληκτικό πρόσωπο στην επίθεση στο Βελιγράδι, “άντεξε” την καυτή ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι φίλοι της Παρτιζάν και με εκπληκτικούς τους Γκούντουριτς (ρεκόρ καριέρας με 35 PIR) και Πιερ πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό με 97-94 για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Φενερμπαχτσέ έχει ρεκόρ 15-9 και ένα ματς λιγότερο και πάει ολοταχώς για το πλεονέκτημα έδρας, ενώ η Παρτιζάν ηττήθηκε μετά από νικηφόρο σερί πέντε αγώνων και με ρεκόρ 13-12 δίνει τη δική της μάχη για πρόκριση στα playoffs.

Οι Τούρκοι που δεν είχαν στη δωδεκάδα τους τον Κώστα Αντετοκούνμπο, αγωνίστηκαν με μαύρες εμφανίσεις λόγω του φονικού σεισμού στη χώρα τους τις προηγούμενες ημέρες.

Μεγάλο ντέρμπι από νωρίς στο Βελιγράδι

Καλύτερα ξεκίνησε η Παρτιζάν και με 12 πόντους από Μαντάρ – Παπαπέτρου προηγήθηκε με 14-11 (στο 5′). Οι Τούρκοι με τον Μότλεϊ (10 π.) έκαναν επιμέρους σκορ 6-2 και πέρασαν μπροστά με 17-16 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 22-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μέσα από την επίθεση επέβαλλε το ρυθμό της και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (35-27 στο 14′) με επιμέρους σκορ 13-5.

Ο Πάντερ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο και μείωσε σε 42-40 (στο 18′) για τους γηπεδούχους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 47-46 για τους Τούρκους.

Με την επίθεση έγινε φαβορί στο τέλος η Φενέρ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά την Παρτιζάν μετά από ώρα να προηγείται με +5 (62-57 στο 26′).

Οι Σέρβοι διατηρούσαν το προβάδισμα με 66-63 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-68 και όλα ανοιχτά ενόψει της τελικής ευθείας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα τρίποντα “έπεφταν βροχή” και με τον Γκούντουριτς να φτάνει τα 4/4 η Φενέρ προηγήθηκε με 81-78 στο 34ο λεπτό. Οι Τούρκοι πήραν και το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 85-78 (στο 36′) και έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι για τη νίκη.

Στο 38ο λεπτό του ματς ο Μπούκερ έβαλε μπροστά τη Φενέρ με 94-88 και την έχρισε μεγάλο φαβορί για το διπλό. Ο Έξουμ στα 33” με κάρφωμα μείωσε σε 95-92, όμως ο Ουίλμπεκιν στα 8” αστόχησε αλλά η Παρτιζάν έχασε το αμυντικό ριμπάουντ και η Φενέρ κέρδισε με 97-94.

Που κρίθηκε: Στη μεγάλη επιθετική βραδιά της Φενέρ που είχε 19/30 δίποντα, 14/26 τρίποντα, 21 ασίστ και μόλις 8 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γκούντουριτς με 25 πόντους (6/10 σουτ, 7/7 βολές), 7 ασίστ με μηδέν λάθη, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 κερδισμένα φάουλ και 35 στο PIR (ρεκόρ καριέρας).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 2, Αβράμοβιτς 2, Πάντερ 25, Σμάιλαγκιτς 9, Παπαπέτρου 7, Έξουμ 17, Νάναλι 2, Λεσόρ 15, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς, Μαντάρ 15

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 14, Μπιρσέν, Ουίλμπεκιν 15, Έντουαρντς 4, Μαχμούτογλου, Χέις 6, Μπιμπέροβιτς, Πιερ 21, Γεκίρι 4, Γκούντουριτς 25, Μπούκερ 5, Καλάθης 3