Βαλένθια – Ολυμπιακός 85-92: Ασταμάτητος κυρίαρχος της Ευρώπης!

2023-02-24T22:25:48+00:00 2023-02-24T23:43:30+00:00.

24/Feb/23 22:25

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα τρομερό δεύτερο μέρος και ανατροπή από το -15 κέρδισε για έβδομη σερί φορά στην Ισπανία τη Βαλένθια με 92-85 και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκα μετρώντας επτά συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να μην ήταν καλή στο πρώτο μέρος στην Ισπανία και να βρέθηκε στο -15, όμως με ένα φανταστικό δεύτερο μέρος και με πολλούς πρωταγωνιστές (Παπ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Σλούκας, Ουόκαπ) “άλωσε” και το Λα Φοντέτα με 92-85 και παρέμεινε πρώτη στην Ευρωλίγκα βάζοντας… πλώρη για την κορυφή της βαθμολογίας στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 18-7 και μετράει επτά σερί νίκες στην Ευρωλίγκα παραμένοντας πρώτος στην κατάταξη, ενώ η Βαλένθια με ρεκόρ 13-12 δίνει μάχη για την πρόκριση στα playoffs, ενώ είδε τους ερυθρόλευκους να της απαντούν για το διπλό στο ΣΕΦ του πρώτου γύρου.

Επέστρεψε από το -15 ο Ολυμπιακός, αλλά με -10 στα αποδυτήρια λόγω άμυνας και λαθών

Ο Ολυμπιακός παρότι δεν μπήκε καλά στην άμυνα του και δέχθηκε 10 πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά, έμεινε κοντά στο σκορ με 12-9 (στο 5′). Η Βαλένθια έλεγχε πλήρως το ρυθμό και με 5/7 τρίποντα η διαφορά πήγε σε μεγαλύτερη του double score (23-9 στο 8′).

Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-15 και τους Πειραιώτες να επιστρέφουν από το -15 δείχνοντας σφυγμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σερί της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε το 15-0, ο τρομερός Παπανικολάου τους 13 πόντους και το σκορ έγινε 25-25 (στο 13′) με την ερυθρόλευκη άμυνα να συνέρχεται και τους Σλούκα (4 ασίστ) – Μπλακ να προσφέρουν πολλά.

Ο Ολυμπιακός έχασε και πάλι το μυαλό του και με πέντε σερί λάθη και επτά κακές επιθέσεις δέχθηκε σερί 10-0 και βρέθηκε ξανά πίσω με 35-25 (στο 17′).

Η διαφορά πήγε και στους 15 (42-27) με τρίποντο του Κλαβέρ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να μειώνει σε 45-35 και να έχει 11 λάθη με μόλις 8 ασίστ και 4/14 τρίποντα.

Άλλος Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος και… άλλο ματς!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ισπανία ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι πιο δραστήριος στην άμυνα και παρά την αστοχία του από μακριά, να περνάει μπροστά για πρώτη φορά με 52-50 (στο 26′) με επιμέρους σκορ 17-5 και τους ΒεζένκοφΟυόκαπ να παίρνουν μπροστά.

Το προβάδισμα των Πειραιωτών στο 28ο λεπτό πήγε και στο +4 (57-53) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 65-58 και επιμέρους σκορ 30-13 και με τον ΜακΚίσικ να φτάνει τα 3/3 τρίποντα!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε με απίστευτη διάθεση η οποία ξεκινούσε από την άμυνα και με γρήγορο σερί 8-0 η διαφορά “εκτινάχθηκε” στους 15 (73-58 στο 32′) και χρίστηκε φαβορί για τη νίκη.

Η Βαλένθια με συνεχόμενα τρίποντα του Πρέπελιτς μείωσε σε 75-69 (στο 36′), όμως ο Βεζένκοφ με 5 σερί πόντους (17 συνολικά) έστειλε πάλι τη διαφορά στους 11 (80-69) στο 37ο λεπτό και στο τέλος ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 92-85.

Που κρίθηκε: Στο τρομερό δεύτερο μέρος του Ολυμπιακού, όπου έκανε επιμέρους σκορ 38-13 σε 12′ λεπτά και έκανε το 45-35 του 20ού λεπτού 73-58 στο 32′ “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπανικολάου με 22 πόντους (4/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 45-35, 58-65, 85-92

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 11, Κλαβέρ 8, Πρέπελιτς 21, Πραντίγια, Ουέμπ 14, Αροστέγκι 2, Τζόουνς 5, Ράντεμπο 7, Έβανς, ντούμπλιεβιτς 9, Αλεξάντερ 2, Ριβέρο 9

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13, Κάνααν 7, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 5, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 22, Μπολομπόι, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11