“Φονικό” δίδυμο… σκότωσε την ΤΣΣΚΑ!

2015-11-13T20:43:25+00:00 2015-11-14T03:00:51+00:00.

13/Nov/15 20:43

ΤΣΣΚΑ

Οι Έντουιν Τζάκσον και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έκαναν απίστευτα πράγματα κι η Μάλαγα “άλωσε” τη Μόσχα, επικρατώντας 86-78 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο ντέρμπι των αήττητων του Δ’ ομίλου.

Οι Έντουιν Τζάκσον και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έκαναν απίστευτα πράγματα κι η Μάλαγα “άλωσε” τη Μόσχα, επικρατώντας (86-78) της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο ντέρμπι των αήττητων του Δ’ ομίλου.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας ολοκλήρωσε έτσι με το απόλυτο (5-0) τον πρώτο γύρο και πανηγύρισε μόλις τη δεύτερη νίκη της σε 12 ματς κόντρα στην “ομάδα του στρατού” στη ρωσική πρωτεύουσα κόντρα. Ο Τζάκσον σημείωσε 24 πόντους με 6/8 τρίποντα, ενώ άκρως “μεστή” εμφάνιση έκανε ο Κουζμίνσκας (22π. με 9/12 σουτ, 30 RKG). Κάπως έτσι ο Μίλος Τεόντοσιτς δεν μπόρεσε να χαρεί το γεγονός ότι ανέβηκε στην τέταρτη θέση της λίστας των παικτών με τις περισσότερες ασιστ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Οι περιφερειακοί της ΤΣΣΚΑ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί έξω από τα 6μ75, με την “ομάδα του στρατού” να έχει στο πρώτο μέρος 8/14! Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ καθώς η Μάλαγα έκανε θραύση στα ριμπάουντ κι είχε ήδη 10 επιθετικά ως το 20’! Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν με διάθεση να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη, ξέφυγαν 58-50 (26’) αλλά ο Έντουιν Τζάκσον ήταν ασταμάτητος κι η Μάλαγα έμεινε κοντά στο σκορ, ενώ όταν πήρε κι ο Κουζμίνσκας το… όπλο του έκανε την ανατροπή. Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Λιθουανού, η Ουνικάχα έκανε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 70-67 (33’). Το δίδυμο Τζάκσον-Κουζμίνσκας συνέχισε να κάνει εντυπωσιακά πράγματα, ενώ ο Σουάρεθ με τρίποντο-μαχαιριά έκανε το 81-71 (36’), ολοκληρώνοντας επιμέρους 14-4!

Που κρίθηκε

Σε όλο τον αγώνα φαινόταν ότι η Μάλαγα το πήγαινε εκεί που ήθελε. Τελικά στην τέταρτη περίοδο έκανε το ξέσπασμα της και με επιμέρους 25-13 έφτασε στη νίκη. Τους 17 από τους 25 πόντους στην τελευταία περίοδο σημείωσαν οι Τζάκσον-Κουζμίνσκας. Επίσης, η Ουνικάχα είχε 14/30 τρίποντα, την ίδια ώρα η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με 8/14 αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσε μόλις 3/11!

Θα ήταν κρίμα να ξεχωρίσουμε έναν εκ των Τζάκσον, Κουζμίνσκας. Σίγουρα ο Γάλλος γκαρντ ήταν εντυπωσιακός ξεκινώντας με 5/5 τρίποντα αλλά ο Λιθουανός φόργουορντ είχε πολύ… ουσιαστική παρουσία, βοηθώντας σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού.