Ο Ερυθρός Αστέρας “κατέρρευσε” στο Μόναχο κι έχασε πολύτιμο έδαφος για την οκτάδα! (videos)

2023-03-02T21:05:31+00:00 2023-03-02T22:55:29+00:00.

02/Mar/23 21:05

Η Μπάγερν Μονάχου με ένα τρομερό φίνις και σερί 14-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα με 87-80, στο ντεμπούτο του Φακούντο Καμπάτσο στη φετινή Ευρωλίγκα

Μπορεί ο Ερυθρός Αστέρας στο ντεμπούτο του Καμπάτσο στην Ευρωλίγκα, να προηγήθηκε με 75-66 στο 36ο λεπτό στο Μόναχο, όμως η Μπάγερν με σερί 14-0 και πρωταγωνιστές τους Λούτσιτς και Ουίνστον πήρε τη μεγάλη νίκη με 87-80 και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπάγερν έχει ρεκόρ 10-16 και κέρδισε μετά από σερί τεσσάρων ηττών, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας με ρεκόρ 11-15 μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι ματς.

Από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος για κάθε ομάδα

Κοντά στο σκορ ήταν από νωρίς οι δύο ομάδες, οι οποίες ήταν ισόπαλες στο 8ο λεπτό με 13-13. Η πρώτη περίοδος έληξε με buzzer beater τρίποντο του Λούτσιτς (23-19) για τον Ερυθρό Αστέρα και τους Καμπάτσο – Νέντοβιτς να έχουν μαζί 11 πόντους και ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έλεγξε το ρυθμό του ματς και με επιμέρους σκορ 20-10 και τον Ουίνστον να φτάνει τους 16 πόντους προηγήθηκε με 39-33 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-38 και τους Σέρβους να μετρούν 6/18 δίποντα και τους γηπεδούχους 11/15 δίποντα!

Θρίλερ μέχρι τέλος το ματς!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με σερβικό σερί 8-0 σε 6 λεπτά και προβάδισμα με 46-41 για τον Ερυθρό Αστέρα.

Η διαφορά πήγε και στο +9 (52-43 στο 28′) με τους Καμπάτσο, Πετρούσεφ και Βιλντόζα να έχουν μαζί 30 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 56-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με τον Ερυθρό Αστέρα στο 34ο λεπτό να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 70-66. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 75-66, αφού ο Νέντοβιτς είχε 10 προσωπικούς πόντους στο κρίσιμο κομμάτι του ματς.

Η Μπάγερν και πάλι αντέδρασε και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού με σερί 14-0 προσπέρασε με 80-75 στο 39ο λεπτό και ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα του αγώνα.

Ο Βάιλερ-Μπαμπ στα 40” έκανε το 82-77 για του Βαυαρούς και ουσιαστικά τέλειωσε το ματς, το οποίο και πήραν με 87-80.

Που κρίθηκε: Στο 36ο λεπτό ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 75-66, όμως η Μπάγερν με σερί 14-0 πέρασε μπροστά στο 39′ με 80-75 και πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίνστον με 20 πόντους και ο Λούτσιτς επίσης με 20 πόντους έκαναν τη διαφορά για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-38, 52-56, 87-80

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 7, Ουόλντεν 7, Σίλεϊ 3, Γκίφαϊ 11, Ουίνστον 20, Χάντερ 8, Μπόνγκα, Λούτσιτς 20, Ομπστ 3, Ζίπσερ, Βίμπεργκ, Γκιλέσπι 8

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 18, Λαζάρεβιτς 3, Καμπάτσο 16, Μίτροβιτς 5, Μάρτιν 8, Ντόμπριτς 3, Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 15, Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεφ 10, Μπέντιλ 2