Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε, η Εφές το ήθελε (περισσότερο) και το πήρε

2023-03-02T21:52:10+00:00 2023-03-02T23:17:10+00:00.

02/Mar/23 21:52

will-clyburn-anadolu-efes

Η Εφές νίκησε τον Παναθηναϊκό με 82-87 στο ΟΑΚΑ, για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Εφές, στην ”σκιά” της εθνικής τραγωδίας στα Τέμπη.

Το τελικό 82-87 ήρθε σχετικά δύσκολα για τους πρωταθλητές, που πλέον μετρούν 13 νίκες σε 25 ματς.

Κλάιμπερν, Λάρκιν και Μπράιαντ έδειξαν τον δρόμο στους Τούρκους με 53 πόντους, για τη δεύτερη σερί νίκη τους.

Όσο για τους πράσινους, έχουν ρεκόρ 8-18 με πέντε σερί ήττες, παρά το ρεκόρ σεζόν του Γκριγκόνις (23 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους Αγραβάνη και Γκουντάιτις, ενώ οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Μίτσιτς.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Παναθηναϊκός τίμησε με τον δικό του τρόπο την μνήμη των θυμάτων στα Τέμπη.

Στο ματς του πρώτου γύρου, η Εφές είχε πάρει τη νίκη με 88-69.

Για την 27η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από τη Μονακό (8/3), ενώ η Εφές από τον Ερυθρό Αστέρα (8/3).

Δείτε μέσω του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε άμεσα με 10-6. Ζίζιτς και Κλάιμπερν ήταν οι μόνοι που σκόραραν για την Εφές. Αυτοί οι δυο ήταν και ο λόγος που οι Τούρκοι προσπέρασαν στο σκορ, έστω και για λίγο με 14-15, πριν οι γηπεδούχοι αντιδράσουν εκ νέου και κλείσουν τη πρώτη περίοδο στο +3 (21-18).

Οι πράσινοι είχαν… κέφια από τα 6,75μ. και έφτασαν ακόμα και στο +7 (32-25) με τον Γκριγκόνις (8 πόντοι) να είναι ο ”παράγοντας Χ” για τον Παναθηναϊκό. Η Εφές, όμως, έτρεξε με τον Κλάιμπερν (15 πόντοι) και πήρε προβάδισμα με 0-8 (34-36). Ο Τόμας σκόραρε για το ”τριφύλλι” για το 39-36, αλλά ο Λάρκιν ήταν άπιαστος για το 40-43 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό. Κι αυτό γιατί ο Λάρκιν συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και υπέγραψε το 43-54, με τους γηπεδούχους να χρειάζονται πάνω από 4′ για να βρουν εύστοχο σουτ (3/3 βολές). Ο Λι ήταν εκεί, όμως και έκανε το 54-56 (από 46-56), για να ακολουθήσει ένα 0-8 για το +10 (54-64) στο 30′.

Ίδιο σκηνικό και στη τέταρτη περίοδο, με το ”τριφύλλι” να χρειάζεται 3′ για να βρει εύστοχο σουτ (60-72), την ώρα που Κλάιμπερν και Λάρκιν έκαναν μεγάλη ζημιά για το 60-76. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 73-77 με Γκριγκόνις και Λι. Ο τελευταίος αστόχησε σε τρίποντο στο 39′ (73-79), ο Ζίζιτς σκόραρε και κάπως έτσι η Εφές πήρε τη νίκη με 82-87.

Πού κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 54-56 στο 28′, αλλά η Εφές κατάφερε με ένα 0-8 να κλείσει τη τρίτη περίοδο στο 54-64, πριν ”καθαρίσει” στη τέταρτη. Καθοριστικό και το χαμένο τρίποντο του Λι στο 39′ με το σκορ στο 73-79.

Ο Κλάιμπερν με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν όλα τα λεφτά για την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-43, 54-64, 82-87

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 3, Λι 19 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/6 βολές), Παπαγιάννης 4 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 6 (0/3 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης 3, Τόμας 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μπέικον 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές), Πονίτκα 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 23 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Μαντζούκας 5 (1).

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 13 (3/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μπράιαντ 16 (6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκαζί 2, Κλάιμπερν 24 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πλάις 4, Εμπαγιέ 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίζιτς 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντάνστον 1.

Εφές: Τρίτο διπλό στην ιστορία της στο ΟΑΚΑ (video)

Σερέλης: “Είναι πρόβλημα τα δυο διαφορετικά ρόστερ, υπήρχε κακή ψυχολογία στην ομάδα”

Αταμάν: “Το σωστό θα ήταν να είχε αναβληθεί το ματς”

Λάρκιν: Ιστορική εμφάνιση στο ΟΑΚΑ και πρώτο double-double ΑΚΡΙΒΩΣ μετά από 6 χρόνια! (video)

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Γκριγκόνις: Και πρωτοβουλίες πήρε, και την (πρώτη του) 20άρα έβαλε (video)

Κλάιμπερν: “Χτίζει” σερί με 20άρες κόντρα στον Παναθηναϊκό! (videos)

Μπέικον vs. Εφές: Σε… σίγαση και πάλι