Μονακό: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου η νίκη κόντρα στη Μακάμπι (videos)

2023-03-02T22:58:27+00:00 2023-03-03T00:02:52+00:00.

02/Mar/23 22:58

Η Μονακό μετά από ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο “διέλυσε” με 86-67 στο Πριγκιπάτο τη Μακάμπι και συνέχισε το “κυνήγι” του πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Μπορεί η Μακάμπι να ήταν άκρως ανταγωνιστική στη Γαλλία για τρία δεκάλεπτα κόντρα στη Μονακό, όμως στην τέταρτη περίοδο δέχθηκε επιμέρους σκορ 28-8 και γνώρισε τη βαριά ήττα με 86-67 για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό με ρεκόρ 16-10 πατάει πολύ γερά για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα, ενώ η Μακάμπι με ρεκόρ 13-13 και 3/11 μακριά από το Τελ Αβίβ βρίσκεται οριακά εντός οκτάδας.

Μάλιστα με το +19 οι Μονεγάσκοι ακόμα και σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος με την ομάδα του κόουτς Κάτας έχει το πάνω χέρι, αφού ηττήθηκε με +8 στο Ισραήλ.

Στα αποδυτήρια με προβάδισμα η Μονακό χάρη στο πρώτο δεκάλεπτο

Εξαιρετικά ξεκίνησε το ματς η Μονακό και προηγήθηκε με 16-6 στο 5ο λεπτό, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 30-17 και με τον Τζέιμς να έχει 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι αντέδρασε και με σερί 10-0 μείωσε σε 30-27 (στο 15′), παρότι είχε 1/7 τρίποντα. Ο Μοτιεγιούνας βρήκε ξανά το χέρι του (6π.) και αύξησε το προβάδισμα της στο +6 (36-30 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 39-36.

Το “καθάρισε” με τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και τη Μακάμπι να ισοφαρίζει σε 47-47 (στο 26ο λεπτό). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-58 για τους φιλοξενούμενους και τον Μπάλντγουϊν να έχει 17 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μονακό μπήκε πολύ δυνατά και με σερί 15-0 δια χειρός Λόιντ και Ντιαλό πήρε καθοριστικό προβάδισμα με 73-59 στο 35ο λεπτό. Τρία λεπτά πριν το τέλος η Μακάμπι μείωσε σε 75-65, όμως μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 86-67.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Μονακό μπήκε πίσω στο σκορ με 59-58 και με σερί 15-0 προηγήθηκε με 73-59 στο 35′ “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λόιντ με 18 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 26 PIR ήταν ο MVP της Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 39-36, 58-59, 86-67.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν, Οκόμπο 11, Μονέκε 9, Λόιντ 18, Μπλόσομγκεϊμ 4, Μακουντού, Ντιαλό 11, Μοτιεγιούνας 9, Ουαταρά, Στραζέλ, Χολ 12, Τζέιμς 12

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς 2, Μπράουν 7, Μπάλντγουϊν 17, Μένκο, Μάρτιν 2, Σόρκιν 9, Ντιμπαρτολομέο 5, Χίλιαρντ 7, Μπραϊμό, Νίμπο 2, Ζιβ, Κόλσον 16