Παπανικολάου οn fire: Ισοφάρισε το ρεκόρ του με συνεχόμενα τρίποντα στην Ευρωλίγκα!

2023-03-03T21:05:08+00:00 2023-03-03T23:05:26+00:00.

03/Mar/23 21:05

Ο Κώστας Παπανικολάου με το τρίποντο που σημείωσε στην ήττα του Ολυμπιακού στο “Forum” από τη Μιλάνο ισοφάρισε μία δική του ιστορική επίδοση στην Ευρωλίγκα.

Παρά τη δύσκολη βραδιά και τη βαριά ήττα του Ολυμπιακού με 83-62 από τη Μιλάνο στο “Forum” ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε ένα σημαντικό ατομικό επίτευγμα.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού διανύει μία από τις κορυφαίες ή ίσως και την καλύτερη χρονιά της καριέρας του στην Ευρωλίγκα και αυτό αποτυπώνεται και από τους αριθμούς.

Ο Κώστας Παπανικολάου τη φετινή σεζόν, η οποία είναι η 13η του στη διοργάνωση, μετράει κατά μέσο όρο σε 22 ματς με την ερυθρόλευκη φανέλα 9,1 πόντους με 46.8% στα τρίποντα, 3,2 ριμπάουντ, 2,1 ασίστ, 0,8 κλεψίματα και 1,2 λάθη κατά μέσο όρο.

Οι αριθμοί σε πόντους και τρίποντα του “Παπ” είναι εξαιρετικοί και τον οδηγούν σε career high επιδόσεις στην Ευρωλίγκα, ενώ παράλληλα παραμένει ένας από τους κορυφαίους αμυντικούς φόργουορντ της διοργάνωσης.

Στο ματς με τη Μιλάνο με το τρίποντο που σημείωσε στο 7ο λεπτό και με το οποίο διαμόρφωσε το σκορ σε 12-10 ισοφάρισε μία ιστορική ατομική επίδοσή του στην Ευρωλίγκα.

Για την ακρίβεια για δεύτερη φορά στην καριέρα του αυτά τα 13 χρόνια στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση ο Παπανικολάου είχε τουλάχιστον ένα εύστοχο τρίποντο σε 12 συνεχόμενα παιχνίδια!

Η προηγούμενη και μοναδική φορά μέχρι και απόψε (3/3) που τα κατάφερε ήταν τη σεζόν 2016/17, όταν και ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και τον τελικό της Ευρωλίγκα, όπου και ηττήθηκε από την οικοδέσποινα του Final Four Φενερμπαχτσέ.

Παράλληλα εκείνη την αγωνιστική περίοδο ο διεθνής φόργουορντ έκανε και ρεκόρ συνολικών πόντων σε μία σεζόν με 300 σε 32 συμμετοχές, ενώ φέτος μετράει περισσότερους από 200 και με οχτώ παιχνίδια να απομένουν για τη regular season χωρίς μάλιστα να συνυπολογιστούν τα παιχνίδια των φετινών playoffs.

Συνολικά ο “Παπ” στο παιχνίδι σε 20 λεπτά συμμετοχής είχε 8 πόντους με 3/3 σουτ και 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 κερδισμένο φάουλ και 10 στο PIR.

Πλέον ο Κώστας Παπανικολάου θα έχει την ευκαιρία να βελτιώσει ακόμα περισσότερο το ατομικό του ρεκόρ στο ματς με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ (7/3), όπου και αν πετύχει ένα τρίποντο θα καταφέρει το εκπληκτικό 13/13!