Αρμάνι: Σπουδαία νίκη στη Βαλένθια και “ματιές” στην 8άδα! (video)

2023-03-07T22:49:08+00:00 2023-03-08T01:48:19+00:00.

gadamopoulos

07/Mar/23 22:49

shabazz-napier-milano

Το Μιλάνο του Ετόρε Μεσίνα θριάμβευσε στην Ισπανία με 88-84 και με την πέμπτη διαδοχική νίκη του δίνει και πάλι νόημα στη σεζόν του.

Για όσους είχαν αμφιβολίες για τη φόρμα της Αρμάνι, δεδομένου ότι το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων επετεύχθη στην έδρα της, το «διπλό» στη Βαλένθια το βράδυ της Τρίτης (7/3) επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία της.

Οι Ιταλοί, στην επιστροφή των Πάνγκος και Σιλντς έπειτα από απουσία πολλών εβδομάδων, επιβλήθηκαν με σκορ 88-84 των «πορτοκαλί», χάρη στο ρεκόρ καριέρας (28π.) του Σαμπάζ Νέιπιερ, και με την πέμπτη διαδοχική επιτυχία τους έφτασαν σε ρεκόρ 11-15, πλησιάζοντας κι άλλο στις θέσεις των playoffs.

Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, στο πέμπτο σερί ματς με παθητικό +88 πόντων ηττήθηκαν σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο «σπίτι» τους, με αποτέλεσμα το ρεκόρ τους να «πέσει» κάτω από το 50% (13-14)

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Στην επόμενη «στροφή» της σεζόν, η Βαλένθια φιλοξενείται (9/3) από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, σε ισπανικό «εμφύλιο» και η Αρμάνι υποδέχεται (9/3) την Παρτίζαν στο Μιλάνο.

Καλό ξεκίνημα η Βαλένθια, αλλά…

Αν και φορμαρισμένη και ανεβασμένη Αρμάνι, άργησε να πατήσει στο παρκέ της Βαλένθια. Η ιταλική ομάδα άρχισε το ματς με μόλις 1/9 σουτ και υποχρεώθηκε να κυνηγά στο σκορ… Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-5 στο 6΄, ενώ ακόμη και όταν η Αρμάνι πλησίασε στο 21-17 του δεκαλέπτου, οι παίκτες του Μουμπρού απάντησαν με καλή εκκίνηση και στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν (προσωρινά) με 28-17 στο 12΄.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μεν απρόσεκτοι, με οκτώ λάθη ως την ανάπαυλα, ωστόσο εκμεταλλεύτηκαν τα καλά ποσοστά τους και κατόρθωσαν να μείνουν κοντά στους αντιπάλους τους. Τη στιγμή που η Βαλένθια σούταρε με 3/12 τρίποντα (αλλά είχε και 13/21 δίποντα), οι Ιταλοί, με μπροστάρη τον Σαμπάζ Νέιπιερ, είχαν 6/12 πίσω από τα 6,75μ. και μείωναν σταδιακά, φτάνοντας στο -3 (με 42-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Νέα απάντηση της Αρμάνι

Η αντεπίθεση της ομάδας του Ετόρε Μεσίνα συνεχίστηκε. Μετά το πρώτο προβάδισμα στη βραδιά (44-42 στο 22΄), ο «Έκτορας» βρήκε επιθετικές λύσεις και στο πρόσωπο του Τζιαμπάολο Ρίτσι και οι παίκτες του πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 26-11 για να βρεθούν στο +12 (με 65-53) στο 28΄, χάρη σε τρίποντα των Βόιγκτμαν και Πάνγκος!

Η αναμενόμενη επιστροφή των «πορτοκαλί» ήρθε μεν στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας σε 72-68 στο 36΄, πριν, όμως, «καθαρίσουν» για τους φιλοξενούμενους οι Νέιπιερ και Πάνγκος. Ο δεύτερος πέτυχε πέντε συνεχείς πόντους και ο πρώτος σκόραρε από το τα 6,75μ. για το 80-72 στο 38΄, ενώ σκόραρε και 3/4 βολές όταν η Βαλένθια πλησίασε στο 85-84 στα 13΄΄.

Πού κρίθηκε: Στο διπλό σκορ που πέτυχε η Αρμάνι στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίοι οι Ιταλοί επιβλήθηκαν με το επιμέρους 26-13 και κατόρθωσαν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Μπορεί οι 12 αλάνθαστοι (3/3 δίποντα και 2/2 τρίποντα) πόντοι του Τζιαμπάολο Ρίτσι σε 14΄, ως την τρίτη περίοδο να ήταν απρόσμενη βοήθεια στον κόουτς Μεσίνα, όμως οι 28 πόντοι του Σαμπάζ Νέιπιερ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Μιλανέζων.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-39, 55-65, 84-88.

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 15 (2/8 τρίποντα), Κλαβέρ 2, Πουέρτο 15 (2/3 τρίποντα), Πρέπελιτς 8, Πραντίγια, Γουέμπ 5 (1/6 τρίποντα), Λόπεθ – Αροστέγκι 6, Τζόουνς 19 (1), Ράντεμπο, Ντούμπλιεβιτς 8 (2/3 τρίποντα, Ριβέρο 10.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις, Λουαού-Καμπαρό, Πάνγκος 13 (3/8 τρίποντα), Τονούτ 3 (1), Μέλι 11 (1), Μπάρον 10 (2/4 τρίποντα), Νέιπιερ 28 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 9/10 βολές), Ρίτσι 12 (2/3 τρίποντα), Σιλντς, Χάινς 4, Βόιγκτμαν 7 (1).