Τόμας: “Δεν χρησιμοποιούμε τις απουσίες σαν δικαιολογία”

2023-03-08T23:12:57+00:00 2023-03-08T23:56:38+00:00.

08/Mar/23 23:12

thomas-monaco

Ο Ματ Τόμας μετά την ήττα από την Μονακό για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, στάθηκε στην ανταγωνιστικότητα που έδειξε ο Παναθηναϊκός για 30 λεπτά, τονίζοντας πως οι απουσίες δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν σαν δικαιολογία.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μονακό, γνωρίζοντας την ήττα με 84-70 για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Αυτός ήταν ο έκτος συνεχόμενος αγώνας στην διοργάνωση όπου οι «πράσινοι» δεν παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Ματ Τόμας , μιλώντας στην κάμερα της NOVA τόνισε πως πρέπει η ομάδα να δείχνει συγκέντρωση σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ επισήμανε πως οι απουσίες δεν γίνεται να χρησιμοποιούνται σαν δικαιολογία.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο γκαρντ των ”Πρασίνων”

”Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως στην Ευρωλίγκα πρέπει να είσαι και στα 40 λεπτά για να πάρεις την νίκη. Ήταν ένα από τα θέματα που είχαμε και θεωρώ ότι το βελτιώνουμε. Δεν θα ψάξουμε να βρούμε δικαιολογίες για την ήττα, είμαστε ο Παναθηναϊκός, μια μεγάλη ομάδα. Παρά τις απουσίες, έχουμε αρκετές λύσεις για να μπορούμε να κερδίζουμε.”

Για την δική του προσαρμογή και το επόμενο παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα

”Ο πρώτος μήνας μου στην ομάδα ήταν δύσκολος, είχαμε και την αλλαγή του προπονητή. Ήμουν και άτυχος με την διάσειση που έπαθα κόντρα στον Προμηθέα, ωστόσο θεωρώ πως πλέον όταν γυρνάει σωστά η μπάλα μπορώ να βρω και εγώ τις κατάλληλες συνθήκες για να εκτελέσω όπως θέλω. Πλέον κοιτάμε το επόμενο ματς, σίγουρα μας ενόχλησε σήμερα η ήττα, πρέπει να βελτιώσουμε τα λάθη μας για να κερδίσουμε την Παρασκευή.”