Αρμάνι για Playoffs: «Κατάπιε» και την Παρτιζάν κι έφτασε τις έξι σερί νίκες! (videos)

2023-03-09T22:42:39+00:00 2023-03-09T23:39:48+00:00.

gadamopoulos

09/Mar/23 22:42

Melli - Milano

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα επιβλήθηκε με 76-62 και έδωσε τέλος στο σερί των τεσσάρων «διπλών» των Σέρβων.

Το νέο «πάρτι» των Ιταλών, έκτο διαδοχικό – όσες και οι συνεχείς νίκες της Αρμάνι, «χάλασε» τα 63α γενέθλια του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Η ομάδα του Μιλάνου επικράτησε με 76-62 της Παρτιζάν το βράδυ της Πέμπτης (9/3), έδωσε συνέχεια στο εντυπωσιακό σερί της και φτάνοντας πια σε ρεκόρ 12-15, εξακολουθεί να ρίχνει «κλεφτές» ματιές στην πρώτη 8αδα, παρά το δύσκολο πρόγραμμα που την περιμένει.

Οι Σέρβοι, από την άλλη, αν και είναι εντός των θέσεων που οδηγούν στα playoffs, «έπεσαν» στο 15-13 και υπέστησαν την πρώτη εκτός έδρας ήττα τους έπειτα από τους θριάμβους επί των Ερυθρού Αστέρα, Ζαλγκιρις, Μπάγερν και Βίρτους, σε Βελιγράδι, Μόναχο, Κάουνας και Μπολόνια αντίστοιχα…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για την επόμενη, 29η αγωνιστική της διοργάνωσης, η Αρμάνι θα φιλοξενηθεί (16/3) από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, ενώ η Παρτιζάν θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για να παίξει (16/3) με την Αναντολού Εφές.

Ο Πάντερ έδωσε τον ρυθμό

Παρά την κεκτημένη ταχύτητα από τις πέντε διαδοχικές νίκες τους, οι γηπεδούχοι εμφάνισαν και πάλι σημάδια νευρικότητας (πρώτοι πόντοι στο 4΄) και αστοχίας στο ξεκίνημα. Τη στιγμή που το Μιλάνο άρχιζε το ματς με μόλις 1/9 σουτ (0/4 τρίποντα), ο Κέβιν Πάντερ φρόντισε να βάλει την Παρτιζάν μπροστά στο σκορ (5-0 και 10-2 στο 5΄). Ο Αμερικανός κατέγραψε εννέα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο η σερβική ομάδα προηγήθηκε με σκορ 19-13, ενώ έφτασε και πάλι στο +8 (με 25-17) στο 13΄, μπροστά σε πολυάριθμους ένθερμους οπαδούς της.

Ιταλική απάντηση – σερβικά λάθη

Ακόμη και από τη θέση του οδηγού, στην πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν τέσσερα λάθη και συνέχισαν να είναι απρόσεκτοι, φτάνοντας τα δέκα ως το ημίχρονο… Η Αρμάνι, αυξάνοντας την πίεσή της στην άμυνα και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των αντιπάλων, όχι μόνο ισοφάρισε (25-25) στο 17΄, με σερί 8-0, αλλά πήρε και το πρώτο προβάδισμα. Το τρίποντο του Μπάρον βοήθησε τους γηπεδούχους να προσπεράσουν με 30-27 στο 19΄ και έκλεισαν το πρώτο μισό στο 30-29, παρά τα μόλις 3/16 τρίποντα.

Το ξέσπασμα που έκρινε τα πάντα…

Μετά το γεμάτο εναλλαγές προβαδίσματος τρίτο δεκάλεπτο, με έξι εκατέρωθεν προσπεράσματα και οκτώ ισοπαλίες, οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις από τους Μπάρον και Ντέιβις και δημιουργία από τον Πάνγκος και κατόρθωσαν να πάρουν κεφάλι στο τέλος της περιόδου (49-46). Οι παίκτες του κόουτς Μεσίνα πέτυχαν ένα επιμέρους 24-8 ως το 36΄ και ξέφυγαν με 69-54, «καθαρίζοντας» το ματς και σημειώνοντας τη δεύτερη φετινή νίκη επί της Παρτιζάν, μετά και το 80-75 (την 3η αγωνιστική) στο Βελιγράδι.

Πού κρίθηκε: Στο σερί 15-0 που πέτυχε η Αρμάνι στο τέλος της τρίτης περιόδου και στις αρχές της τέταρτης και διαμόρφωσε το 60-46 του 33΄. Καθοριστικά για τους Σέρβους ήταν τα μόλις 4/16 τρίποντα, αλλά κυρίως η κάκιστη δημιουργία, που αντικατοπτρίστηκε από τα 18 λάθη και τις μόνο οκτώ ασίστ τους…

Παίκτης-κλειδί: Δύσκολη ακόμη και η μοιρασιά του τίτλου του MVP του ματς, καθώς μπορεί οι Ντέιβις και Μπάρον να ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, σκοράροντας από 14 πόντους, όμως ο Κέβιν Πάνγκος έδωσε τον ρυθμό, με δέκα πόντους αλλά και επτά ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 30-29, 49-46, 76-62.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 14, Λουαού-Καμπαρό, Πάνγκος 10 (2/4τριπ., 7ασ.), Τονούτ 4, Μέλι 9, Μπάρον 14 (3/7τριπ,), Νέιπιερ 10 (2/6τριπ.), Ρίτσι 4, Σιλντς, Χάινς 4, Βόιγκτμαν 7 (1).

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 7, Αβράμοβιτς 4, Πάντερ 15 (5/8διπ., 0/3τριπ.), Σμαΐλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 3 (1/2διπ., 0/2τριπ., 1/2βολ. σε 13:41), Έξουμ 10 (2/4τριπ.), Νάναλι 10 (2/4τριπ.), Λεσόρ 11 (4/4διπ., 3/6βολ.), Τριφούνοβιτς, Μαντάρ.