Μακάμπι: Ταπείνωσε την Εφές και τα πήρε ΟΛΑ στην Πόλη! (videos)

2023-03-10T20:24:12+00:00 2023-03-10T21:01:39+00:00.

10/Mar/23 20:24

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πραγματοποίησε μία από τις κορυφαίες της φετινές εμφανίσεις στην Ευρωλίγκα και διέλυσε με 86-64 την Εφές στην Πόλη κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση της στα playoffs, ενώ έχει και την ισοβαθμία (2/2) κόντρα στους Πρωταθλητές Ευρώπης!

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας σε μία κρίσιμη “διαβολοβδομάδα” μετά τη Φενέρ στο Τελ Αβίβ κέρδισε και την Εφές άνετα και εντυπωσιακά στην Πόλη με 86-64 και έκανε ένα καθοριστικό βήμα για την επιστροφή της στα playoffs της Ευρωλίγκα, καθώς πλέον έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μακάμπι με ρεκόρ 15-13 μπαίνει και πάλι στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης, ενώ πήρε και την ισοβαθμία μετά το 2/2 (80-72 στο Τελ Αβίβ) κόντρα στην Εφές, η οποία έχει ρεκόρ 13-14 και ένα λιγότερο ματς αυτό με τη Ρεάλ στην Πόλη και η πρόκριση στα playoffs “ζορίζει” επικίνδυνα, ενώ έχασε και τον Μπομπουά με τραυματισμό στο πρώτο μέρος.

Απόλυτη κυρίαρχος η Μακάμπι με σούπερ Μπάλντγουϊν στο πρώτο μέρος!

Εξαιρετικά ξεκίνησε η Μακάμπι το ματς και με πρωταγωνιστή τον Μπάλντγουϊν που είχε 7 πόντους και 2 ασίστ προηγήθηκε με 15-6 (στο 4′).

Παρότι Ντάνστον και Μπομπουά πρόσφεραν πόντους στην Εφές η Μακάμπι αύξησε το προβάδισμα της σε 25-13 (στο 8′) με 5/6 τρίποντα και η πρώτη περίοδος έληξε με 33-20, ενώ η διαφορά ήταν και στους 15 με τους φιλοξενούμενους να έχουν 7/8 τρίποντα και 6/8 δίποντα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Όντεντ Κάτας έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με σερί 12-0 και 10/13 τρίποντα εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +25 (45-20 στο 14′).

Ο Μπάλντγουϊν έφτασε με τρίποντο τον Μάρτιν στους 13 πόντους και η διαφορά παρέμεινε στους 24 (50-26 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 55-34 και τον Μπάλντγουϊν να έχει 17 πόντους!

Άντεξε στο δεύτερο ημίχρονο η Μακάμπι κόντρα στην άστοχη Εφές

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πόλη ξεκίνησε με την Εφές να ανεβάζει την ένταση της άμυνας της, αλλά η αστοχία της από μακριά (3/18) δεν την βοηθούσε να ροκανίσει τη διαφορά (60-39 στο 24′).

Το σκορ στο 28ο λεπτό ήταν 66-44 (και πιο πριν στους 25) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Εφές πίσω με 68-48 και να καλείται σε μία απίθανη ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές με σερί πόντους Κλάιμπερν μείωσε σε επιμέρους 9-4 σε 72-57 στο 34ο λεπτό και έδειχνε να έχει ακόμα σφυγμό. Λίγο μετά (στο 36′) ο Λάρκιν με το πρώτο του τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 72-60 και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Μπράουν με πέντε σερί πόντους ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 19 (79-60) και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς με τη Μακάμπι στη λήξη να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη με 86-64.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος, όπου η Μακάμπι προηγήθηκε ακόμα και με +26 και πήγε στα αποδυτήρια με 55-34, μία διαφορά που δεν έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπάλντγουϊν με 23 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Νίμπο με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 6 κερδισμένα φάουλ

Τα δεκάλεπτα: 20-33, 34-55, 48-68, 64-86

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 5, Μπομπουά 6, Γκαζί 1, Μπράιαντ 11, Σίνγκλετον, Κλάιμπερν 12, Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 5, Μ’Μπαγέ 7, Ζίζιτς 3, Ντάνστον 10

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 11, Μπάλντγουϊν 23, Μάρτιν 13, Μένκο, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 8, Χίλιαρντ 10, Κοέν 6, Μπραϊμό, Νίμπο 10, Ζιβ, Κόλσον 5