Μονακό: Ο Οκόμπο ”καθάρισε” την Βίρτους, για την τέταρτη συνεχόμενη νίκη (videos)

2023-03-16T20:57:02+00:00 2023-03-16T22:59:45+00:00.

16/Mar/23 20:57

jordan-loyd-monaco

Η Μονακό κατάφερε να επιβληθεί της Βίρτους Μπολόνια (81-68), εντός έδρας, παρά την απουσία του Μάικ Τζέιμς.

Η Μονακό υπέταξε την Βίρτους Μπολόνια με 81-68, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, φτάνοντας τις 4 διαδοχικές νίκες στην διοργάνωση.

Παρά την απουσία του Μάικ Τζέιμς λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 19-10.

Από την άλλη η Βίρτους ήταν ανταγωνιστική για 25 λεπτά, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει την 16η ήττα της στην διοργάνωση.

Για την 30ή αγωνιστική η Μονακό υποδέχεται την Βαλένθια (24/3, 20:00), ενώ η  Βίρτους φιλοξενεί την Ρεάλ Μαδρίτης (24/3, 20:00).

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν εξίσου καλά στην αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα στα μισά του δεκαλέπτου (12-11). Στο τέλος της πρώτης περιόδου η ιταλική ομάδα εξακολουθούσε να έχει προβάδισμα ενός πόντου (22-21).

Στο πρώτο τρίλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου, η Βίρτους κατάφερε να φτάσει την διαφορά υπέρ της στο +5 (31-26). Η Μονακό ανέβασε στροφές και με τον Οκόμπο να μπαίνει στην εξίσωση, έτρεξε ένα σερί 11-0 στα επόμενα 5 λεπτά. Στην ανάπαυλα το προβάδισμα είχε περάσει στα χέρια των γηπεδούχων (41-37).

Στην επανέναρξη η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο δεν επέτρεψε στην Μονακό να ξεφύγει, φέρνοντας το ματς στα ίσα στο 25′ (51-51). Οι γηπεδούχοι ”έκλεισαν” το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12-2, πηγαίνοντας με διαφορά ασφαλείας στην τελική ευθεία του αγώνα (63-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Οκόμπο ανέλαβε δράση, χωρίς να επιτρέψει στην Βίρτους να πιστέψει στην ανατροπή, φτάνοντας στην επικράτηση με 81-68.