Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 72-74: Βομβαρδιζένκοφ και στο Κάουνας! (videos)

2023-03-16T20:49:55+00:00 2023-03-16T23:39:52+00:00.

16/Mar/23 20:49

VezenkovSasha-ZalgirisKaunas-Olympiacos

Με τον Βεζένκοφ σε εκπληκτική βραδιά και clutch ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 74-72 και παρέμεινε μόνος πρώτος στην Ευρωλίγκα και προκρίθηκε και μαθηματικά στα playoffs.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να έχασε προβάδισμα 14 πόντων στο δεύτερο μέρος, αλλά με εξαιρετικούς τους Βεζένκοφ, ΜακΚίσικ και Φαλ και ένα μεγάλο καλάθι του Βούλγαρου κέρδισε και τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 74-72 παραμένοντας στην κορυφή της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον ο Ολυμπιακός παραμένει πρώτος με ρεκόρ 20-9 και έφτασε τις δέκα εκτός έδρας νίκες και μετράει τρία σερί θετικά αποτελέσματα, ενώ η Ζαλγκίρις δίνει τη μάχη της οκτάδας με ρεκόρ 15-14.

Με ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια!

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημα του και με χαμηλό σκορ και ρυθμό με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 9-7 (στο 6′) παρότι είχε 1/5 τρίποντα.

Οι Λιθουανοί με 7 πόντους του Ουλανόβας και 3/6 τρίποντα πέρασαν μπροστά με 13-10 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 17-15 μετά από buzzer beater τρίποντο του Ντίμσα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά με 22-21 (στο 13′), αν και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν χάσει 7 αμυντικά ριμπάουντ.

Οι Λιθουανοί έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και για πρώτη φορά πέρασαν μπροστά με +6 (29-23 στο 16′) έχοντας 6/13 τρίποντα και ελέγχοντας το ρυθμό.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν σερί 7-0 δια χειρός Λαρεντζάκη και προηγήθηκαν με 30-29 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-34 και τον ΜακΚίσικ να είναι καταπληκτικός με 13 πόντους και 2 ασίστ!

Από το -14 το έκανε ντέρμπι η Ζαλγκίρις στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Κάουνας ξεκίνησε με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 17 πόντους με 8 προσωπικούς και τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα με 48-42 (στο 25′).

Ο Φαλ έχοντας 5 ασίστ και ο Βεζένκοφ 19 πόντους έδωσαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους Πειραιώτες (56-44 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-49 μετά από buzzer beater καλάθι του Βούλγαρου!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σμιτς με 2/2 τρίποντα κρατούσε ζωντανή τη Ζαλγκίρις διατηρώντας τη διαφορά κάτω από τους 10 και πιο συγκεκριμένα στους 6 (65-59 στο 33′).

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε εικόνα κατάρρευσης και με συνεχή λάθη στην επίθεση και δεχόμενος τρίποντα (12/25 η Ζαλγκίρις) η διαφορά έπεσε στους 2 (67-65) στο 36ο λεπτό από τους 14 του τρίτου δεκαλέπτου!

Στο 38ο λεπτό ο εξαιρετικός Ντίμσα φτάνοντας τους 17 πόντους με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 69-69, όμως ο ΜακΚίσικ με 1/2 βολές έκανε το 70-69 στο 1:40.

Ο Σμιτς με ένα ακόμα μακρινό σουτ στο 1:10 έβαλε μπροστά τη Ζαλγκίρις με 72-70, όμως και πάλι ο ΜακΚίσικ με 2/3 βολές ισοφάρισε σε 72-72 στα 50” και ο Ουλανόβας έκανε λάθος στα 28′‘!

Ο Βεζένκοφ στα 6” με ένα πολύ δύσκολο καλάθι σε λήξη επίθεσης έδωσε προβάδισμα νίκης με 74-72 στον Ολυμπιακό και στην τελευταία επίθεση του ματς αστόχησαν με τον Ουλανόβας!

Που κρίθηκε: Στο νικητήριο καλάθι του Βεζένκοφ στα 6” για το 74-72, αλλά και στην άμυνα του Λαρεντζάκη πάνω στον Ουλανόβας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 25 πόντους (9/9 δίποντα), 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 32 στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-40, 49-61, 72-74

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 5, Χέις, Σμιτς 18, Κρίβας, Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 5, Πολονάρα 5, Ντίμσα 17, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλανόβας 12

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3, Κάνααν 2, Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 7, Πάπας, Φαλ 6, Βεζένκοφ 25, Παπανικολάου 8, Μπολομπόι, Πίτερς 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 18