Μακάμπι: Άλμα για τα playoffs με “διπλό” στο Αστρομπάλ (videos)

2023-03-23T22:01:49+00:00 2023-03-23T23:26:43+00:00.

23/Mar/23 22:01

baldwin-asvel-maccabi-tel-aviv

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ επιβλήθηκε της Βιλερμπάν (85-67) στην Γαλλία, πανηγυρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην διοργάνωση.

H Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Βιλερμπάν με 85-67, στο Αστρομπάλ, για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Οντέτ Κάτας, με την δυάδα Μπόλντγουϊν-Μπράουν να βρίσκεται σε εξαιρετική βραδιά, έφτασε στην τέταρτη διαδοχική νίκη της και 17η συνολικά.

Μετά τις ήττες που υπέστησαν η Εφές και η Μπασκόνια, απέκτησε μεγαλύτερο προβάδισμα πρόκρισης στα play-offs.

Από την άλλη η Βιλερμπάν (8-22) εμφανίστηκε ανταγωνιστική για 30 λεπτά, χωρίς όμως να μπορεί να αποφύγει την ένατη συνεχόμενη ήττα της.

Για την ερχόμενη ”διαβολοβδομάδα” η Μακάμπι φιλοξενεί την Βίρτους Μπολόνια (28/3, 19:00) και την Αρμάνι Μιλάνο (30/3, 21:05).

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (29/3, 21:00) και στην συνέχεια υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (31/3, 22:00).

Διαβάστε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Ντέρμπι στα πρώτα λεπτά

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά στην αναμέτρηση, έχοντας προβάδισμα 6 πόντων στα πρώτα τρία λεπτά (12-6). Η Βιλερμπάν ισορρόπησε το ματς στην συνέχεια, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Η Μακάμπι ωστόσο φρόντισε να αποκαταστήσει την διαφορά των 5 πόντων που είχε, στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου (37-32). Oι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν στο σύνολο του Οντέτ Κάτας να ξεφύγει, έτσι 3 πόντοι χώριζαν τις δυο ομάδες στο ημίχρονο (46-43).

Μετά την ανάπαυλα η εικόνα του αγώνα δεν ήταν πολύ διαφορετική, με την Μακάμπι να διατηρεί πλέον μια διαφορά ασφαλείας (57-50 στο 25′). Στο τέλος της τρίτης περιόδου η απόσταση είχε μεγαλώσει κιόλας, πλησιάζοντας διψήφιο αριθμό (68-59).

Η Μακάμπι ”άνοιξε” το τελευταίο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 6-0, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 85-67.