Φενέρ: Γλίτωσε την “γκέλα” με Ζαλγκίρις και ελπίζει για το πλεονέκτημα έδρας

2023-03-24T20:44:02+00:00 2023-03-24T21:24:36+00:00.

24/Mar/23 20:44

DorseyTyler-Fenerbahce

Η Φενερμπαχτσέ κέρδισε δύσκολα με 87-79 στην Πόλη τη Ζαλγκίρις, παρότι προηγήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +15 και έμεινε ζωντανή στη μάχη για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αν και βρέθηκε κοντά σε “γκέλα” από το +15 στην έδρα της κόντρα στη Ζαλγκίρις, τελικά την κέρδισε με 87-79 χάρη στην τετράδα των Χέις – Ντέιβις, Ντόρσεϊ, Γκούντουριτς και Γιεκίρι και ουσιαστικά εξασφάλισε την παρουσία της στα playoffs της Ευρωλίγκα και έμεινε ζωντανή στη μάχη της τετράδας.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον η Φενέρ με ρεκόρ 18-12 παραμένει στις δύο νίκες από τις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στα playoffs και απομακρύνθηκε στις +3 νίκες από την ένατη Ζαλγκίρις, που με 15-15 δίνει τη δική της μάχη για την επιστροφή στην οκτάδα της Ευρωλίγκα.

Τέλειος επίλογος στο πρώτο μέρος και με διψήφιο προβάδισμα στα αποδυτήρια η Φενέρ

Καλύτερα ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρ και προηγήθηκε με 22-16 χάρη στην καλή αμυντική της λειτουργία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 19-13 ισοφάρισαν σε 35-35 (στο 17ο λεπτό) με τον Λεκαβίτσιους να έχει 7 πόντους.

Το πρώτο μέρος όμως ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με πρωταγωνιστές τους Ντόρσεϊ (8π.), Γιεκίρι (10π.) και Γκούντουριτς (11π.) και με συνολικά 8/12 τρίποντα να προηγείται με 46-35!

Στο +15 η Φενέρ, αλλά πήγε να αγχωθεί στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Πόλη ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να προσπαθεί να μειώσει και στο 25ο λεπτό με Σμιτς και Μπραζντέικις να κάνει το σκορ 53-46.

Ο Μότλεϊ ξύπνησε στο δεύτερο μέρος με 7 προσωπικούς πόντους και σε 2 ασίστ, ενώ στο πρώτο μέρος είχε μόλις ένα καλάθι και 4 λάθη (!) και ανέβασε πάλι τη διαφορά στο +10 (58-48 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 65-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γιεκίρι φτάνοντας τους 14 πόντους και ο Ντόρσεϊ επίσης διατήρησαν το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα (77-62 στο 35′) για τους γηπεδούχους.

O Σμιτς με 18 πόντους δεν τα παρατούσε και με σερί 7-0 μείωσε σε 77-69 στο 37ο λεπτό δίνοντας ελπίδες στη Ζαλγκίρις για την τεράστια ανατροπή.

Οι Λιθουανοί με τρίποντο του Τέιλορ “ροκάνισαν” πιο πολύ τη διαφορά σε 80-74 (στο 38′), ενώ ο Χέις με καλάθι και φάουλ μείωσε ακόμα περισσότερα σε 83-79 στα 58”!

Ο Χέις – Ντέιβις με 2/3 βολές έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στη Φενέρ με 85-79 στα 35” και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Που κρίθηκε: Στα 58” η Ζαλγκίρις μείωσε σε 83-79, αλλά ο Χέις – Ντέιβις με 2/3 βολές στα 35” έκανε το 85-79 και “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χέις – Ντέιβις με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ντόρσεϊ με 15 πόντους και 3 ασίστ ήταν οι καλύτεροι της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 46-35, 65-55, 87-79

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 13, Χαζέρ, Έντουαρντς, Μαχμούτογλου, Μπιέλιτσα, Χέις 19, Μπιμπέροβιτς 8, Γιεκίρι 13, Γκούντουριτς 14, Ντόρσεϊ 15, Μπούκερ 3, Καλάθης 2

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Τέιλορ 11, Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 7, Χέις 12, Σμιτς 18, Μπιρούτις 7, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 10, Πολονάρα 6, Ντίμσα, Μπουτκεβίτσιους 1, Ουλανόβας 7