Ερ. Αστέρας: ”Σκούπισε” την Βαλένθια και όσο ζει ελπίζει (videos)

2023-03-29T20:57:01+00:00 2023-03-29T22:24:46+00:00.

29/Mar/23 20:57

facundo-campazzo-crvena-zvezda-valencia-euroleague-round-31

Ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε της Βαλένθια (92-73), εντός έδρας, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες του για πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκα.

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε της Βαλένθια με σκορ 92-73, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, ζευγαρώνοντας έτσι τις νίκες του απέναντι στην ισπανική ομάδα.

Η απουσία του Νεμάνια Νέντοβιτς δεν κόστισε στην ομάδα του Ιβάνοβιτς, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-17, διατηρώντας ζωντανές τις μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση στα play-offs.

Από την άλλη η Βαλένθια το πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει στην διεκδίκηση του αγώνα μετά το 27ο λεπτό. Το σύνολο του Άλεξ Μούμπρου γνώρισε την 5η ήττα του στους τελευταίους 6 αγώνες, υποχωρώντας στο 14-17.

Στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκε και ο Σέρβος αστέρας του τένις, Νόβακ Τζόκοβιτς, για να υποστηρίξει την αγαπημένη του ομάδα.

Για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκα ο Ερυθρός Αστέρας ταξιδεύει στην Γαλλία για να αντιμετωπίσει την Βιλερμπάν (31/3, 22:00), ενώ η Βαλένθια φιλοξενείται από την Ζαλγκίρις (31/3, 20:00).

Διαβάστε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα, με τον Ερυθρό να προηγείται με 3 πόντους (14-11) στο πρώτο πεντάλεπτο. Στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου ο ρυθμός έπεσε. Η Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε, παίρνοντας τα ηνία μετά από 10 αγωνιστικά λεπτά (21-20).

Το μια σου και μια μου συνέχισε μέχρι το 16′ όπου οι γηπεδούχοι ”έτρεξαν” ένα σερί 8-0 (41-33). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ελάχιστα, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ράντεμπο, διαμόρφωσαν το 46-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανέναρξη οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-43) στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Ερυθρός είχε απαντήσει κάθε φορά που προσπαθούσε η Βαλένθια να μειώσει σημαντικά την απόσταση, έτσι μετά από 30 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 69-60.

Oι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους (76-64 στο 33′).  Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν γίνει διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ερυθρό να παίρνει μιας ζωτικής σημασίας νίκη (92-73).

Που κρίθηκε

Στα πολλά λάθη που υπέπεσε η Βαλένθια, 19 στον αριθμό.

Ο Φακούντο Καμπάτσο με 15 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 46-41, 69-60, 92-73

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλλαντ 6(2), Βιλντόζα 9(3), Λαζάρεβιτς , Καμπάτσο 15(1), Μίτροβιτς 6, Μάρτιν 7, Ντόμπριτς 16(2), Ιβάνοβιτς 3, Μάρκοβιτς , Πετρούσεφ 20(2), Μπέντιλ 10

Βαλένθια (Μούμπρου): Χάρπερ 12(1), Κλαβέρ 10(2), Πραντίγια 2, Πουέρτο 2, Ουέμπ 3(1), Λόπεζ-Αροστέγκι 10(2), Τζόουνς 12(2), Ράντεμπο 14(2), Έβανς , Ντούμπλιεβιτς 5(1), Χέρμανσον , Ριβέρο 3