Μονακό: Αποστολή εξετελέσθη με σούπερ Τζέιμς στο Μόναχο και “αγκάλιασε” το πλεονέκτημα!

2023-03-31T21:17:57+00:00 2023-03-31T21:31:21+00:00.

31/Mar/23 21:17

mike-james-monaco-bayern

Η Μονακό με έναν εκπληκτικό Μάικ Τζέιμς κέρδισε με 84-81 στο Μόναχο την Μπάγερν και “αγκάλιασε” το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Ευρωλίγκα, αφού θέλει είτε μία νίκη ακόμα είτε μία ήττα της Φενέρ μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς είχε σε μεγάλη βραδιά τον ηγέτη της Μάικ Τζέιμς, έδειξε ψυχικά αποθέματα στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε το διπλό με 84-81 στο Μόναχο επί της Μπάγερν κλείνοντας με νίκη την τελευταία φετινή “διαβολοβδομάδα” της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά

Πλέον η Μονακό με ρεκόρ 21-1 είναι “αγκαλιά” με το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, αφού θέλει ακόμα μία νίκη ή μία ήττα της Φενερμπαχτσέ μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου, ενώ η Μπάγερν έχει ρεκόρ 11-21 και έχει αποκλειστεί μετρώντας πέντε σερί ήττες.

Με σούπερ Τζέιμς μπροστά στο ημίχρονο η Μονακό!

Φουλ της επίθεσης στην πρώτη περίοδο ήταν το ματς με τον Μάικ Τζέιμς με 8 πόντους (2/3 τρίποντα) και 1 ασίστ, να δίνει το ελάχιστο προβάδισμα στη Μονακό με 23-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βαυαροί βελτίωσαν την άμυνα τους και με σερί 8-0 σε τρία λεπτά πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με +7 (30-23 στο 13΄).

Με τον Τζέιμς να συνεχίζει να είναι εξαιρετικός (16π) και τον Λόιντ να παίρνει μπρος στο σκοράρισμα οι Γάλλοι έκαναν επιμέρους σκορ 13-2 και ανέτρεψαν το -7 σε +4 (36-32 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-35 και τον Τζέιμς να έχει 18 πόντους με 4/5 τρίποντ!

Το γύρισε με Λούτσιτς η Μπάγερν και το έκανε ντέρμπι

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τον Λούτσιτς να βρίσκει εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και τους Βαυαρούς με επιμέρους σκορ 19-13 να προσπερνούν με 54-53 (στο 27′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Λούτσιτς με βολές να δίνει και πάλι το προβάδισμα στους Βαυαρούς με 60-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με Οκόμπο και Τζον Μπράουν η Μονακό έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκε και πάλι με +8 (70-62 στο 35′) δείχνοντας να ελέγχει το ρυθμό.

Η Μπάγερν δεν τα παρατούσε και με Ουόλντεν και Λούτσιτς μείωσε σε 70-68 με σερί 6-0, όμως ο Τζέιμς φτάνοντας τους 26 πόντους και η οι Γάλλοι με μικρό σερί 5-0 μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς με +7 (75-68)!

Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Μπλόσομγκεϊμ έβαλε μπροστά με 77-70 και έχρισε φαβορί τη Μονακό, η οποία και στο τέλος πήρε το διπλό με 84-81, αφού ο Ουόλντεν αστόχησε στο σουτ της… παράτασης!

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου η Μονακό με επιμέρους σκορ 13-2 προγηήθηκε με 70-62 στο 35ο λεπτό, μία διαφορά που ποτέ δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάικ Τζέιμς με 28 πόντους (9/17 σουτ), 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ήταν ο MVP.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-40, 60-57, 81-84.