Φενερμπαχτσέ: Νίκησε την Εφές και την έστειλε στο σπίτι της! (videos)

2023-04-06T21:42:57+00:00 2023-04-06T23:12:50+00:00.

gadamopoulos

06/Apr/23 21:42

nigel-hayes-davis-fenerbahce

Η «Φενέρ» επικράτησε με 103-86 της πρωταθλήτριας Ευρώπης και την «εκθρόνισε», αφήνοντας την Εφές εκτός των plaoyoffs της Ευρωλίγκα.

Ο δρόμος της Εφές στη φετινή Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε… δίπλα στο σπίτι της. Η συμπολίτισσά της, Φενερμπαχτσέ, νίκησε το βράδυ της Πέμπτης (6/4) την δις πρωταθλήτρια Ευρώπης του Εργκίν Αταμάν με 103-86 και την απέκλεισε οριστικά από τα playoffs!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παρά τα πολλά προβλήματά της και τις απουσίες των Ουίλμπεκιν, Μπούκερ και Μπιέλιτσα, έφτασε σε ρεκόρ 19-14, ανεβαίνοντας στην 5η θέση. Ωστόσο, δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη μαθηματικά την πρόκριση στα προημιτελικά, αφού μετά τη νίκη της Ζαλγκίρις επί της Μακάμπι, αναμένει ήττα της Μπασκόνια αργότερα το ίδιο βράδυ.

Το ματς ολοκληρώθηκε με ένταση, αφού ένα challenge του Δημήτρη Ιτούδη στα τελευταία δευτερόλεπτα, με σκορ 103-86 – κι ενώ από τα 36,5΄΄ είχε αποχωρήσει για τα αποδυτήρια ο κόουτς Αταμάν, – προκάλεσε την οργή του φόργουορντ της Εφές και άλλοτε παίκτη του στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος κινήθηκε εναντίον του ασίσταντ κόουτς της «Φενέρ», Στέφανου Δέδα!

Οι νικητές στηρίχτηκαν στο καλό ξεκίνημα του Νικ Καλάθη, στη συνεισφορά του Τάιλερ Ντόρσεϊ, αλλά κυρίως στο σπουδαίο ματς και το ρεκόρ καριέρας με 26π. του Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις. Την ίδια στιγμή, για άλλη μία βραδιά, οι αστέρες της Εφές άργησαν να μπουν στον ρυθμό του αγώνα…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Για την επόμενη, 34η και τελευταία αγωνιστική της διοργάνωσης, η Φενερμπαχτσέ θα φιλοξενηθεί (13/4) από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, ενώ η Εφές θα υποδεχθεί (14/4) τη Μονακό στην Κωνσταντινούπολη.

Καλάθης και ριμπάουντ

Το ξεκίνημα περιλάμβανε επτά ισοπαλίες ως το 6΄, κυρίως γιατί η Εφές άρχισε το ματς με 7/7 δίποντα. Μονάχα που πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, οι 9 πόντοι του Νικ Καλάθη (με 4/4 σουτ) και τα πέντε επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων, τους έφεραν σε θέση οδηγού, με 21-15, χάρη και σε δύο τρίποντα των Ντόρσεϊ και Πιέρ. Οι παίκτες του Αταμάν, από την άλλη, παρότι δεν υπέπεσαν σε κανένα λάθος, είχαν 0/6 τρίποντα και έμειναν πίσω στο 10΄ με 23-17.

Ποσοστά και λύσεις

Η «Φενέρ» δεν έχασε ως το ημίχρονο τον έλεγχο του ματς. Οι παίκτες του Ιτούδη  άνοιξαν την «ψαλίδα» στο +10, με 34-24 στο 14΄ και ακόμη και όταν δύο λεπτά αργότερα η Εφές πλησίασε στο 38-34 με τον Μίτσιτς να βρίσκει σκορ, είχαν λύσεις. Ένα τρίποντο του Καλάθη διαμόρφωσε το 44-34 στο 18΄ και τη ανάπαυλα έφερε τους οικοδεσπότες στο 48-40, λόγω των εξαιρετικών ποσοστών τους (15/23διπ., 6/11τριπ. και μόλις τρία λάθη) και της συνεισφοράς από Χέιζ-Ντέιβις (9π.) και Ντόρσεϊ (8π.). Η Εφές είχε ως εκείνο το σημείο 14/20διπ., αλλά και 2/10τριπ..

Οι σταρ της Εφές και ο Χέιζ-Ντέιβις

Η κρισιμότητα του ματς για τους φιλοξενούμενους «ανάγκασε» τους μεγάλους αστέρες του Αταμάν να εμφανιστούν πιο σταθερά στην τρίτη περίοδο. Με τον Μίτσιτς να συνδέεται με το καλάθι (16π.) και τους Κλάιμπερν (11π.) και Λάρκιν (9π.) να δηλώνουν παρόντες, η Εφές έφτασε στο -2, με το 58-56 του 16΄ και το 63-61 του 18΄. Το ντέρμπι άρχισε να «ζεσταίνεται», αν και τέσσερις διαδοχικοί πόντοι του εξαιρετικού (17π.) Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις έφεραν την ομάδα του και πάλι στο +8 (72-64) στο 30΄.

Ο Χέιζ-Ντέιβις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο «έγραψε» το 77-67 στο 32΄, όμως η προσωρινή αφύπνιση του Ελάιζα Μπράιαντ, με επτά μαζεμένους πόντους κράτησε την Εφές κοντά στο σκορ (87-83, στο 36΄). Δύο τρίποντα από τους Πιέρ και Ντόρσεϊ, όμως, για ένα σερί 10-0 και το 97-83 στο 38΄, έκριναν μία και καλή το ματς υπέρ των γηπεδούχων.

Πού κρίθηκε: Στην κυριαρχία της «Φενέρ» στα ριμπάουντ (30 έναντι 19), καθώς άρπαξε 12 επιθετικά, αλλά και στα μόλις 7/22 τρίποντα της Εφές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις δεν είχε κανέναν αντίπαλο στο παρκέ και για την καλύτερη επίδοση της καριέρας του, με 26π., σκόραρε τους 17 στο δεύτερο ημίχρονο!

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-40, 72-64, 103-86.

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλεϊ 11, Χαζέρ, Χέιζ-Ντέιβις 26 (6/9διπ., 3/4τριπ., 5/6βολ. 4ριμπ., 4ασ.), Μπιμπέροβιτς , Πιέρ 17 (2/2τριπ.), Τζεκίρι 8, Γκούντουριτς 10, Ντόρσεϊ 17 (3/6διπ., 3/7τριπ., 2/2βολ. 4ασ. σε 34:54), Καλάθης 14 (4/5διπ., 2/3τριπ. σε 25:57).

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 13 (2/5τριπ.), Μπομπουά 8, Σίνγκλετον, Μπράιαντ 7 (1), Κλάιμπερν 21 (7/10διπ., 1/6τριπ., 6ριμπ.), Πλάις 3 (1), Μίτσιτς 16 (2/6τριπ.), Μ’Μπαγέ 8, Ζίζιτς 10 (5/11διπ., 7ριμπ).