Κέβιν Πάντερ: Clutch στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε τη “ζημιά” στον Παναθηναϊκό! (video)

2023-04-14T23:05:00+00:00 2023-04-14T23:42:21+00:00.

14/Apr/23 23:05

kosarkas Partizana na utakmici Evrolige protiv Panatinaikosa u hali Stark Beogradska Arena, Beograd 14.04.2023. godine Foto: Ivica Veselinov / MN PRESS KOSARKA, BASKETBALL, EVROLIGA, EUROLEAGUE, KK PARTIZAN MOZZARTBET, PANATHINAIKOS ATHENS, PANATINAIKOS

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου κέρδισε στο τέλος με 83-81 τον Παναθηναϊκό στο Βελιγράδι χάρη στον κομβικό Κέβιν Πάντερ για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα δραματικό ματς στο Βελιγράδι, όπου ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κερδίζει ακόμα και με +18 η Παρτιζάν κατάφερε να κερδίσει στο τέλος με 83-81 και να κλείσει με νίκη και την έκτη θέση την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα.

Μπορεί για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς το νικητήριο σουτ να πέτυχε ο Νάναλι και το δίδυμο Αβράμοβιτς – Έξουμ να έπαιξε πολύ καλά, όμως ο Κέβιν Πάντερ ήταν clutch και καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Αμερικανός γκαρντ σε 31:25 παρουσίας στο παρκέ είχε 17 πόντους με 4/10 δίποντα και 3/6 τρίποντα εκ των οποίων τα περισσότερα στην τελική ευθεία του ματς, ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του 2 ασίστ, 3 κερδισμένα φάουλ, 1 μπλοκ, 1 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Μάλιστα ο Πάντερ μετά από έντεκα σερί ματς, όπου ήταν διψήφιος για την Παρτιζάν στο σκοράρισμα και είδε το σερί του να σταματάει στο Πριγκιπάτο, αν και εκεί πέτυχε πάλι ένα μεγάλο σουτ στο τέλος, επανήλθε στις σπουδαίες εμφανίσεις στην επίθεση και έκλεισε την κανονική περίοδο με 28/34 ματς να έχει τουλάχιστον 10+ πόντους!