Μονακό – Μακάμπι: Breaκ με το… καλησπέρα και την υπογραφή του Μπόλντγουϊν (videos)

2023-04-25T22:32:49+00:00 2023-04-25T23:30:31+00:00.

25/Apr/23 22:32

diallo-baldwin-monaco-maccabi

Η Μακάμπι επιβλήθηκε της Μονακό (79-67) εκτός έδρας, κάνοντας το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά για τα Playoffs της Ευρωλίγκα, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ουέιντ Μπόλντγουϊν.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υπέταξε την Μονακό με 79-67, στο Γκαστόν Μεντεσάν, για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στα Playoffs της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Οντέτ Κάτας με οδηγό την άμυνα, αλλά και έχοντας σε καλή βραδιά τους συνήθεις υπόπτους, Μπόλντγουϊν και Μπράουν, έκανε το break στο Πριγκιπάτο για το 1-0.

Από την άλλη η Μονακό πριν δει την Μακάμπι να ”σπάει” την έδρα της, ”έσπασε” εκείνη τα στεφάνια αδυνατώντας να βρει τις απαντήσεις στα ερωτήματα που της έθετε η Μακάμπι.

Το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα σε Μονακό και Μακάμπι Τελ Αβίβ είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη 27 Απρίλιου στις 21:15.

Διαβάστε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα μέσω του Eurohoops

Αμφότερες αγχωμένες στα πρώτα λεπτά

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές, αλλά και… ισόπαλες μετά από 5 λεπτά αγώνα (8-8). Ο Μάικ Τζέιμς ανέβασε στροφές σημειώνοντας 6 πόντους στο τελευταίο δίλεπτο της εναρκτήριας περιόδου, όμως το buzzer beater τρίποντο του Μπόλντγουϊν έδωσε το προβάδισμα στην Μακάμπι (18-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με την Μακάμπι ωστόσο να καταφέρνει να φτάνει μέχρι και το +7 (30-23 στο 16′). Οι γηπεδούχοι ”έκλεισαν” το ημίχρονο με επιμέρους σκορ 10-6, φέρνοντας το ματς σε απόσταση βολής.

Στην επανέναρξη η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη και γρήγορα έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (47-36 στο 23′). Η ομάδα του Οντέτ Κάτας κυριάρχησε σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα με μια διαφορά ασφαλείας (60-50).

Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς δεν μπόρεσε να ανακάμψει και κάπως έτσι η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε την νίκη με 79-67, πραγματοποιώντας το break στην σειρά.