Πάντερ και… τέζα η Ρεάλ!!! Προβάδισμα η Παρτιζάν στη Μαδρίτη (videos)

2023-04-25T23:07:42+00:00 2023-04-26T01:37:52+00:00.

real madrid - partizan_punter

Ο πρώην γκαρντ της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού «εκτέλεσε» τη Ρεάλ στα 0,4΄΄ και η ομάδα του Βελιγραδίου πέτυχε το «μπρέικ» στην πρεμιέρα της σειράς.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η πρώτη μάχη της ομάδας με τα περισσότερα τρόπαια στην Ευρωλίγκα (δέκα) και τον προπονητή με τις πιο πολλές κούπες (εννέα) στη διοργάνωση ήταν ένα… one-man-show του Κέβιν Πάντερ.

Η σπουδαία παράσταση του άλλοτε παίκτη των ΑΕΚ και Ολυμπιακού το βράδυ της Τρίτης (25/4) στη Μαδρίτη χάρισε στην Παρτιζάν το «μπρέικ» και το προβάδισμα με 1-0 στη σειρά των Playoffs της Ευρωλίγκα. Ο Αμερικανός «υπέγραψε» τον θρίαμβο της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς διαμόρφωσε το τελικό 89-87, με τρίποντο στα 0,4΄΄!

Ο Πάντερ σκόραρε συνολικά 26 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να πανηγυρίσει την παρθενική νίκη της ιστορίας της στην ισπανική πρωτεύουσα (είχε πριν το ματς της Τρίτης ρεκόρ 0-11 στην έδρα της Ρεάλ)! ΟΙ Σέρβοι «έκλεψαν» το πλεονέκτημα έδρας με το «καλησπέρα» και συνέχισαν την εκπληκτική πορεία των τελευταίων εβδομάδων, στις οποίες μετρούν έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς, ενώ κι εκτός έδρας έχουν επιμέρους ρεκόρ 7-1!  Για τη Ρεάλ, η οποία σε οκτώ σειρές Playoffs της Ευρωλίγκα με αβαντάζ έδρας δεν έχει αποκλειστεί ποτέ, πήγε χαμένο το μεγάλο ματς του Γκάμπριελ Ντεκ, που είχε 24 πόντους, εκ των οποίων οι 13 στην τελευταία περίοδο, ενώ οι Ίβηρες είδαν τον Ταβάρες να μην αγωνίζεται στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Ντεκ vs Σμάιλαγκιτς

Ο πρώτος «λαγός» που έβγαλε από το καπέλο του ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Σμάιλαγκιτς, ο οποίος πριν τα δύο γρήγορα φάουλ του, πρόλαβε να πετύχει 9π. με 3/3 τρίποντα στο 5΄ και να φέρει την Παρτιζάν στο 14-6. Η κυριαρχία των Ντεκ και Ταβάρες μέσα στη ρακέτα, όμως, βοήθησε τη Ρεάλ να «μαζέψει» τη διαφορά και, μάλιστα, χάρη σε 9π. του πρώτου, να πετύχει ένα επιμέρους σκορ 10-2 και να προσπεράσει 20-19, πριν το 22-22 του δεκαλέπτου, παρά τα… μηδέν λάθη των Σέρβων.

Το… «βαρέλι» του Πάντερ

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την κεκτημένη ταχύτητα που ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο και άρχισαν τη δεύτερη με σερί 8-0, για το 30-22 στο 12΄! Η ομάδα του Βελιγραδίου, πάντως, απάντησε με δικό της 6-0 για το 30-28 του 14΄ και η συνέχεια ήταν ένα προσωπικό ρεσιτάλ του Κέβιν Πάντερ. Ο πρώην γκαρντ των ΑΕΚ και Ολυμπιακού σκόραρε τρία τρίποντα για το 42-39 του 18΄, ενώ πετυχαίνοντας συνολικά 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, «έγραψε» το 46-39 του 19΄. Η ομάδα, του, χάρη στα 8/14τριπ. της και τα μόλις δύο λάθη, κράτησε το προβάδισμα, με 48-44 στο ημίχρονο.

«Μία σου και μία μου»

Η Παρτιζάν κράτησε το τέμπο που επιθυμούσε και βρέθηκε και στο +7 (με 55-48) στο 23΄, ωστόσο οι Ισπανοί πήραν και πάλι κεφάλι με σερί 8-0 και 56-55, με τρίποντο του Κοζέρ στο 26΄. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι ομάδες αντάλλασσαν «χτυπήματα», σε ένα ματς με 12 εναλλαγές προβαδίσματος και πέντε ισοπαλίες, για το 64-63 υπέρ της Ρεάλ στο 30΄. Οι οικοδεσπότες εκμεταλλεύτηκαν τα 11 επιθετικά ριμπάουντ τους, αλλά και το 1/7τριπ. των Σέρβων στο τρίτο δεκάλεπτο…

Η ώρα (ξανά) των Ντεκ και Πάντερ

Ο Γκάμπριελ Ντεκ είχε 9π. στην πρώτη περίοδο, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφάσισε και πάλι να πάρει την ευθύνη πάνω του.  Ο Αργεντινός φόργουορντ σκόραρε 8 πόντους και έβαλε τη Ρεάλ μπροστά με 77-70 στο 34΄, Το τρίποντο και φάουλ του Πάντερ στα 2:13΄΄ για τη λήξη, όμως, έβαλε τους Σέρβους μπροστά με 81-80 και άλλες 2/2 βολές του «έγραψαν» το 86-84 στα 34΄΄. Ο Ντεκ απάντησε με γκολ-φάουλ στα 21,1΄, για το 87-86, αλλά και το νικητήριο τρίποντο του Πάντερ στα 0,4΄΄ έκρινε τα πάντα!

Πού κρίθηκε: Στο 50% της Παρτιζάν στα τρίποντα, η οποία με 13/26 πίσω από τα 6,75μ. ήταν αποτελεσματικότερη από ό,τι στα δίποντα (13/29).

Παίκτης-κλειδί: Ο Κέβιν Πάντερ πήρε το ματς στα δικά του χέρια και πέρα από το νικητήριο σουτ, είχε 26 πόντους με 5/8τριπ. και 9/9βολ.!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-48, 64-63, 87-89.

Ρεάλ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 6, Κοζέρ 3 (1), Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 2, Χάνγκα 5, Χεζόνια 8 (2/4τριπ.), Ροντρίγκεθ, Ντεκ 24 (8/8διπ., 8/11βολ., 8ριμπ.), Ταβάρες 12, Γιαμπουσέλε 14 (2/6τριπ,), Μούσα 10 (1).

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13, Αβράμοβιτς 8 (2), Πάντερ 26 (5/8διπ., 9/9βολ., 6ασ.), Σμαΐλαγκιτς 11 (3/3τριπ.), Παπαπέτρου (0/1τριπ. σε 5:58), Έξουμ 11 (1), Νάναλι 2, Λεσόρ 11, Άντζουσιτς,  Μαντάρ 6 (2/2τριπ.).