Ολυμπιακός – Φενέρ 79-68: Αμάν, αμάν τι τους Κάνααν! (videos)

2023-04-26T22:31:18+00:00 2023-04-26T23:20:22+00:00.

26/Apr/23 22:31

EUROLEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF / ΟΣΦΠ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος έκανε με 79-68 το 1-0 επί της Φενέρ στο ΣΕΦ χάρη στην τριάδα Κάνααν, Βεζένκοφ και Φαλ και μπήκε με το δεξί στα playoffs της Ευρωλίγκα. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων για το Game 2 την Παρασκευή (28/4, 21:00) και πάλι στο Φάληρο.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να βρει ρυθμό στην επίθεση, όμως το έκανε εμφατικά χάρη στους Κάνααν, Βεζένκοφ και Φαλ και κέρδισε στην “καυτή” ατμόσφαιρα του κατάμεστου ΣΕΦ τη Φενερμπαχτσέ με 79-68 κάνοντας το πρώτο βήμα στα playoffs της Ευρωλίγκα για την πρόκριση στο Final Four του Κάουνας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η σειρά θα συνεχιστεί με το Game 2 στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής (28/4, 21:00) με τον Ολυμπιακό να καλείται να κάνει το 2-0 και να πάει στην Πόλη (3/5, 20:45 το Game 3), για να προκριθεί.

Ο Ολυμπιακός είχε σε τρομερό… τρίτο δεκάλεπτο τον Αμερικανό με 5/6 τρίποντα, ενώ συνολικά σούταρε με το εξαιρετικό 16/29 από τα 6,75 και έκανε μόλις 4 λάθη από την πρώτη περίοδο και μετά.

Μικρό ερυθρόλευκο προβάδισμα σε έντονο ντέρμπι στο πρώτο μέρος!

Πολύ καλά ξεκίνησε το Game 1 o Oλυμπιακός και με 7 πόντους του Ουόκαπ και συνολικά 5/7 σουτ προηγήθηκε με 14-7 (στο 6′).

Η Φενέρ με Πιερ και Γιεκίρι (4π) και τρίποντο του Καλάθη μείωσε σε 16-15 (στο 8′) με επιμέρους 8-2 και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Τούρκους μπροστά με 21-19 μετά από καλάθι του Πιερ και να έχουν 7 ασίστ και μόλις 1 λάθος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έλεγχε απόλυτα το ρυθμό, η επίθεση του Ολυμπιακού είχε “κολλήσει” για τα… καλά με κακές επιλογές και το σκορ έγινε 26-21 (στο 13′).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προσωρινά και ισοφάρισαν σε 26-26 (στο 15′) χάρη στην ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ ο Λαρεντζάκης, όμως και πάλι οι Τούρκοι με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά (32-26 στο 17′) χάρη στο δίδυμο Γκούντουριτς (5 σερί π.), Μότλεϊ και φυσικά στην άμυνα τους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους μπροστά με 37-35 μετά από τρίποντο του Παπανικολάου (6/13 τρίποντα συνολικά, 5/7 η Φενέρ), αλλά να μην βρίσκουν λύσεις στην τριάδα Πιερ, Γκούντουριτς και Χέις (21π).

Το τρίτο δεκάλεπτο “φωτιά” του Κάνααν έκανε τη διαφορά για το 1-0!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ (42-41 στο 24′) και τον Πιερ να δίνει πόντους με σκορ και δημιουργία στη Φενέρ, ενώ από τον Ολυμπιακό ο Βεζένκοφ έφτασε τους 12.

Ο εκπληκτικός Κάνααν με 4/4 τρίποντα (15π συνολικά) έδωσε ρυθμό στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 8 (57-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με νέο τρίποντο του Κάνααν (5/6 στην τρίτη περίοδο) και σκορ 63-51!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Φενέρ ξεκίνησε με σερί 7-0 από Γκούντουριτς και Μότλεϊ και μείωσε γρήγορα το -12 σε 63-58 (στο 32′).

Οι γηπεδούχοι όμως και πάλι έβγαλαν αντίδραση και με σερί 7-0 και μετά από σπουδαίο buzzer beater τρίποντο του Σλούκα ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στους 12 (70-58) στο 35ο λεπτό και έγιναν το φαβορί για τη νίκη.

Ο ΜακΚίσικ έκανε τα τρίποντα του Ολυμπιακού με 2/2 14/27 στο 37′ και έστειλε τη διαφορά στους 15 (76-61), ενώ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι ερυθρόλευκοι έκαναν με 79-68 το 1-0 στη σειρά.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός έκανε συνολικό επιμέρους 26-16 με 5/6 τρίποντα του Κάνααν και προηγήθηκε με +12 (63-51), μία διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος και δεν ανατράπηκε ποτέ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κάνααν με 18 πόντους και 6/7 τρίποντα εκ των οποίων τα 5/6 στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε τη διαφορά, όπως και ο Βεζένκοφ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7, Κάνααν 18, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 9, Σλούκας 5, Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 3, Μπολομπόι, Πίτερς, Μπλακ 4, ΜακΚίσικ 11

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 15, Μπιρσέν, Χαζέρ, Έντουαρντς 6, Μαχμούτογλου, Χέις-Ντέιβις 11, Πιερ 13, Γιεκίρι 4, Γκούντουριτς 12, Ντόρσεϊ, Καλάθης 7, Αντετοκούνμπο