Κώστας Σλούκας: Βγήκε μπροστά, δεν μπόρεσε να σώσει τη “ζημιά” (video)

2023-04-28T22:55:03+00:00 2023-04-28T23:13:06+00:00.

28/Apr/23 22:55

Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο παίκτης του Ολυμπιακού που πάλεψε στο τέταρτο δεκάλεπτο του Game 2, για να αποτρέψει την ήττα από τη Φενέρ όμως δεν ήταν αρκετός.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε κακή βραδιά κυρίως στην άμυνα και στα ριμπάουντ και γνώρισε την ήττα από τη Φενέρ με 82-78 για το Game 2 των playoffs της Ευρωλίγκα και πλέον καλείται να παλέψει για μία νίκη στο Game 3 (3/5, 20:45) και στο Game 4 (5/5, 20:45) της Πόλης.

Μπορεί για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα και πάλι να ξεχώρισε ο Σάσα Βεζένκοφ και ο Μουσταφά Φαλ να έδωσε “μάχες” στη ρακέτα, όμως πραγματικός ηγέτης που πάλεψε μέχρι το τέλος για τη νίκη ήταν ο Κώστας Σλούκας.

Ο διεθνής γκαρντ σε 23:28 συμμετοχής είχε 18 πόντους εκ των οποίων οι 12 στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο με 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη, 1 κερδισμένο φάουλ και 15 PIR.

Ο “Σλου” προσπάθησε μαζί με τη βοήθεια του ΜακΚίσικ να αλλάξει τη μοίρα του ματς και σκόραρε σημαντικά καλάθια, όμως στην κρίσιμη κατοχή για το σουτ νίκης η μπάλα δεν έφτασε ποτέ στα χέρια του και ο Βεζένκοφ αστόχησε.