Παρτιζάν – Ρεάλ 80-82: Survivor, με clutch Γκος και επιβλητικό Ταβάρες στο καμίνι του Βελιγραδίου! (videos)

2023-05-02T22:33:55+00:00 2023-05-02T23:53:21+00:00.

gadamopoulos

02/May/23 22:33

nigel-williams-goss-real-madrid

Η «βασίλισσα» ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων, νίκησε 82-80 και διατήρησε τις ελπίδες της για το φάιναλ φορ, στέλνοντας τη σειρά σε 4ο ματς και πάλι στη «Stark Arena».

Τα επεισόδια μεταξύ των παικτών στο Game 2 της Μαδρίτης και οι τιμωρίες των Πάντερ, Λεσόρ, Γιαμπουσέλε και Ντεκ δημιούργησαν μία νέα συνθήκη στη σειρά μεταξύ Παρτιζάν και Ρεάλ.

Οι Μαδριλένοι το επιβεβαίωσαν το βράδυ της Τρίτης (2/5), καθώς μετά τις δύο ήττες στην έδρα της, απάντησαν με δικό τους «μπρέικ» στο Βελιγράδι και νικώντας 82-80, μείωσαν σε 2-1 και έστειλαν τις δύο ομάδες σε 4ο ματς, και πάλι στην «καυτή» «Stark Arena», δύο βραδιές αργότερα!

Το τρίποντο του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος στα 24,8΄΄, για το 80-77 των φιλοξενούμενων, «εκτέλεσε» την πρώτη ομάδα του Αμερικανού στην Ευρώπη και έδωσε άλλη μία μέρα «ζωής» στη «βασίλισσα». Στο Game 4 θα επιστρέψει για την ισπανική ομάδα ο Γκάμπριελ Ντεκ και για την Παρτιζάν ο Λεσόρ, όχι όμως και ο Κέβιν Πάντερ.

Το μεγάλο σουτ του άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού υπέγραψε τον θρίαμβο της Ρεάλ, ωστόσο εκείνος που έβαλε τα πράγματα σε άλλη σειρά ήταν ο Έντι Ταβάρες, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του και είχε 26 πόντους (ισοφάρισε την καλύτερη παραγωγικότητα της καριέρας του) και 11 ριμπάουντ, κυριαρχώντας στις δύο ρακέτες, μπροστά σε 20.091 οπαδούς της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς! Ο Ταβάρες είχε επίσης 3 τάπες και 3 ασίστ, αλλά και νέο ρεκόρ καριέρας στην αξιολόγηση, με 41 στο PIR.

Ο κόουτς Τσους Ματέο επέλεξε κλειστό rotation, με το Ταβάρες να παίζει 36 λεπτά, τον Μάριο Χεζόνια να μένει στο παρκέ για 37΄ και να μετρά 12 πόντους και ρεκόρ καριέρας 14 ριμπάουντ, ενώ ο Ουίλιαμς-Γκος πέτυχε 22 πόντους σε 23΄, στη νίκη με ανατροπή από το -15. Για τους γηπεδούχους δεν έφτασαν οι 15 πόντοι των Σμάιλιαγκιτς και ΛεΝτέι, καθώς η απώλεια των Πάντερ και Λεσόρ αποδείχθηκε, όπως αναμενόταν, σημαντική.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Με κεκτημένη ταχύτητα

Το μόνο που έμοιαζε διαφορετικό από το Game 2 ήταν το κοινό στις εξέδρες και οι τιμωρημένοι παίκτες που έλειπαν. Η Παρτιζάν πάτησε παρκέ με φόρα από το 2-0 της Μαδρίτης και προηγήθηκε 12-0 στα 2,5 λεπτά, από τα τρία λάθη και τα ισάριθμα φάουλ των Ισπανών στα πρώτα 66΄΄! Η Ρεάλ απάντησε με σερί 7-0 για να μειώσει σε 13-9, όμως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν και στο +15, με 28-13 στο 18΄, πριν από το 32-19 του δεκαλέπτου, χάρη σε 10π. του Μαντάρ και 8 του Σμάιλαγκιτς.

Χωρίς λάθη οι Σέρβοι, με… Ταβάρες η Ρεάλ!

Οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν τα λάθη τους (πέντε στην πρώτη περίοδο, μόνο τρία στη δεύτερη), όμως βρέθηκαν και πάλι στο -15, με 41-26 στο 13΄. Η Παρτιζάν ολοκλήρωσε μεν το ημίχρονο με ένα μόλις λάθος(!), ωστόσο δεν είχε απάντηση στον Έντι Ταβάρες. Ο θηριώδης σέντερ της Ρεάλ, που έχασε το δεύτερο ημίχρονο του 1ου ματς και όλο το 2ο λόγω προβλήματος στο γόνατο, πέτυχε τους 14 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και ήταν εκφραστής ενός σερί 11-0 κι ενός επιμέρους 15-2, που έφερε την ομάδα του στο -1 (46-45) στο 19΄. Η Παρτιζάν «σπατάλησε» τη διαφορά, καθώς αστόχησε σε ελεύθερα σουτ, είχε 5/17 στην περίοδο και σκόραρε 7π. στα τελευταία επτά λεπτά της…

Ισπανική «ζώνη» και transition

Με το Ουίλιαμς-Γκος να πετυχαίνει τους έξι πρώτους πόντους της Ρεάλ και να δίνει την ασίστ στο τρίποντο του Χεζόνια για το πρώτο ισπανικό προβάδισμα στο 24΄ (54-53), οι Μαδριλένοι μπήκαν στη θέση του οδηγού. Η άμυνα «ζώνης» του κόουτς Ματέο μπέρδεψε τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, οι οποίοι έκαναν πέντε λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο και είχαν και 6/14 σουτ, όσο η Ρεάλ, με βοήθεια και από τον Μούσα και πόντους στο ανοικτό γήπεδο, έφτανε στο 63-58 του 28΄ και το 66-63 του 30΄, ενόψει του «θρίλερ» της τελευταίας περιόδου.

Πού κρίθηκε: Στο τρίποντο του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος στα 24,8΄΄, που έφερε τη Ρεάλ στο +3 και της χάρισε μία ακόμη ευκαιρία, σε 4ο ματς .

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίλιαμς-Γκος ήταν clutch, όμως η παρουσία του Ταβάρες άλλαξε τα δεδομένα, με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες και κανέναν αντίπαλο στα δύο καλάθια.

Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82.

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 15 (2/4τριπ., 8ριμπ.), Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Σμαΐλαγκιτς 15 (2/4τριπ.), Παπαπέτρου 4 (0/2διπ., 1/2τριπ., 1/2βολ. 2ριμπ., 2ασ. σε 22:06), Έξουμ 11, Νάναλι 13 (3/5τριπ., 6ριμπ.), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς6 (2/6τριπ.),  Μαντάρ 12 (4/4διπ., 0/3τριπ., 4/4βολ., 6ριμπ.).

Ρεάλ (Ματέο): Ουίλιαμς-Γκος 22 (4/6διπ., 3/6τριπ., 5/6βολ.), Ράντολφ 1, Φερνάντεθ 6 (2/5τριπ.), Χάνγκα 3, Χεζόνια 12 (3/4διπ., 1/6τριπ. 14ριμπ.), Ροντρίγκεθ 3 (1), Κορνελί, Ταβάρες 26 (11/14διπ., 4/5βολ. 11ριμπ.), Γιουλ, Μούσα 9 (1/6τριπ.).