Μακάμπι: Πάρτι ισοφάρισης στο Τελ Αβίβ και ΤΕΛΙΚΟΣ στο Πριγκιπάτο! (videos)

2023-05-04T22:04:31+00:00 2023-05-04T23:01:35+00:00.

04/May/23 22:04

Lorenzo-Brown

Η Μακάμπι έβγαλε αντίδραση στο Τελ Αβίβ χάρη στους Μπράουν και Μπάλντγουϊν και κέρδισε άνετα με 104-69 τη Μονακό ισοφαρίζοντας τη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκα σε 2-2. Πλέον η πρόκριση στο Final Four του Κάουνας θα κριθεί στο καθοριστικό Game 5 (10/5, 20:00) στο Μόντε Κάρλο.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας μετά την ψυχρολουσία του Game 3 με το μπρέικ από τη Μονακό έβγαλε αντίδραση στο τέταρτο ματς της σειράς στο Τελ Αβίβ και με το εμφατικό 104-69 ισοφάρισε σε 2-2 με το δίδυμο των Λορένζο Μπράουν και Ουέιντ Μπάλντγουϊν να μεγαλουργεί και έμεινε “ζωντανή” στη μάχη της πρόκρισης.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον το εισιτήριο για το Final Four του Κάουνας (19-21/5) θα κριθεί σε Game 5 στο Πριγκιπάτο στις 10 Μαΐου (20:00) με τον νικητή να αντιμετωπίζει στα ημιτελικά (19/5) την ομάδα, που θα επικρατήσει από το ζευγάρι του Ολυμπιακού με τη Φενέρ (2-1, Game 4 5/5, 20:45).

Με τρομερό δεκάλεπτο και 20-0 σερί η Μακάμπι πήγε με +11 στα αποδυτήρια!

Η πρώτη περίοδος ανήκε στη Μονακό, η οποία χάρη στην επίθεση της και την έλλειψη πίεσης μετά το μπρέικ της Τρίτης προηγήθηκε με 24-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η Μακάμπι αντέδρασε με απίστευτο τρόπο, αφού έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, διάβασε τέλεια τις καταστάσεις στην επίθεση και έκανε τρομερό σερί 20-0 σε 5′ λεπτά έχοντας 6/11 τρίποντα συνολικά και προηγήθηκε με +10 (37-24 στο 15′) με τον Μπράουν να έχει 12 πόντους με 4/5 μακρινά σουτ και 2 ασίστ!

Οι φιλοξενούμενοι με 2/2 τρίποντα του Οκόμπο (8π.) και συνολικά έχοντας 3/10 μείωσαν με επιμέρους 12-2 σε 39-36 (στο 18′), αλλά με τον Κόλσον η Μακάμπι έκλεισε το πρώτο μέρος με σερί 8-0 και προβάδισμα με +11 (47-36).

Καταδικαστικό τρίτο δεκάλεπτο για Μονακό και… 2-2!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Μπάλντγουϊν και Κόλσον να σκοράρουν για τη Μακάμπι η οποία με επιμέρους 9-4 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +16 (56-40 στο 24′) και έγινε φαβορί για τη νίκη.

Η διαφορά μετά από προσωπικό σερί 4-0 του Πόιθρες πήγε και στους 18 (64-46 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να αποβάλλεται μετά από διαμαρτυρίες και με το απίστευτο 79-53 μετά από buzzer beater τρίποντο του Μπάλντγουϊν!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα φυσικά είχαν κριθεί και στο 35ο λεπτό η Μακάμπι ήταν μπροστά με 89-61, ενώ στο φινάλε πανηγύρισε την σπουδαία νίκη με 104-69.

Που κρίθηκε:  Από το 11ο μέχρι και το 27ο λεπτό, όπου σε αυτό το διάστημα η Μακάμπι έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 47-22 και βρέθηκε από το -7 (17-24 στο 10′) στο +18 (64-46) μία διαφορά, που δεν κάλυψε ποτέ μέχρι το τέλος η Μονακό.

Παίκτης-κλειδί: Το δίδυμο Μπράουν και Μπόλντγουϊν έκαναν πάλι τη διαφορά έχοντας μαζί 41 πόντους με 15/26 σουτ και 3/3 βολές, 12 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 8 κερδισμένα φάουλ και 6 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 47-36, 79-53, 104-69

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 22, Μπάλντγουϊν 16, Μάρτιν 4, Μένκο , Σόρκιν 3, Ντιμπαρτολομέο 11, Χίλιαρντ 11, Κοέν 8, Πόιθρες 12, Νίμπο 2, Ζιβ 2, Κόλσον 10

Μονακό (Σ. Ομπράντοβιτς): Μπράουν 12, Οκόμπο 8, Μονέκε, Λόιντ 4, Μπλόσομγκεϊμ 5, Μακουντού, Ντιαλό 7, Μοτιεγιούνας 11, Ουαταρά 2, Στραζέλ 1, Χολ 6, Τζέιμς 13