Φενέρ – Ολυμπιακός 73-69: Ισοφάριση και όλα για όλα στο ΣΕΦ (videos)

2023-05-05T21:42:43+00:00 2023-05-05T22:57:45+00:00.

05/May/23 21:42

Ο Ολυμπιακός λύγισε στο Game 4 της Πόλης από τη Φενέρ με 73-69 των εξαιρετικών Χέις, Πιερ και Ντόρσεϊ και η πρόκριση στο Final Four του Κάουνας θα κριθεί στο τελευταίο ματς της σειράς στο ΣΕΦ στις 9 Μαΐου (21:30). Οι πολύ καλοί ΜακΚίσικ και Φαλ δεν ήταν αρκετοί για τους ερυθρόλευκους.

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Γιώργος Ευκαρπίδης/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάλεψε να πάρει την πρόκριση στην Πόλη, αλλά λύγισε από τη Φενέρ στο Game 4 της σειράς με 73-69, λόγω της άμυνας της στο τέταρτο δεκάλεπτο και του διδύμου Χέις και Πιερ και η σειρά ήρθε σε ισορροπία και 2-2.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Για τον Ολυμπιακό σε καλό βράδυ βρέθηκαν οι ΜακΚίσικ και Φαλ, αλλά δεν ήταν αρκετοί αφού παίκτες “κλειδιά” όπως οι Σλούκας, Βεζένκοφ και Παπανικολάου δεν βοήθησαν στην επίθεση και αντίθετα ο ντόρσεϊ ήταν καθοριστικός για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Πλέον η σειρά θα οδηγηθεί σε Game 5 στο ΣΕΦ στις 9 Μαΐου (21:30), όπου και θα κριθεί η πρόκριση με τον νικητή, να αντιμετωπίζει στον ημιτελικό του Κάουνας την ομάδα που θα περάσει από το ζευγάρι “Μονακό – Μακάμπι” (10/5, 21:00).

Τρομερή “μάχη” με χαμηλό σκορ και ερυθρόλευκο προβάδισμα στο πρώτο μέρος

Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε με προβάδισμα 5-0 δέχθηκε στη συνέχεια επιμέρους σκορ 12-2 έχοντας 1/5 τρίποντα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-7 (στο 5′).

Ο Ουόκαπ με το δεύτερο του τρίποντο στη σειρά και το δεύτερο ερυθρόλευκο στο ματς, ο Φαλ με κάρφωμα και ο Παπανικολάου με 4 πόντους ισοφάρισαν σε 14-14 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό πίσω με 18-17 και να έχει 7/17 σουτ (2/8 τριπ.), 3 ασίστ και ισάριθμα λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά τον Φαλ και ο Μπλακ έφτασε τα δύο φάουλ, όμως ο Μπολομπόι πρόσφερε πρόσκαιρα βοήθειες σε άμυνα και η επίθεση σε ένα ματς, που οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές και τον Ολυμπιακό μπροστά με το ισχνό 22-21 (στο 14′) μετά από τρίποντο του ΜακΚίσικ.

Ο Σλούκας με το πρώτο του καλάθι (και φάουλ) και ο ΜακΚίσικ με λέι απ αύξησαν τη διαφορά στο +4 (27-23 στο 15′), όμως οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 δια χειρός Έντουαρντς (8π.) πέρασαν μπροστά (32-27 στο 18′) και ο Λαρεντζάκης έφτασε τα 3 φάουλ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ερυθρόλευκο σερί 6-0 (ΜακΚίσικ 7π, 5ριμπ.) και προβάδισμα με 33-32 και τον Ολυμπιακό να έχει 13/36 σουτ, αλλά να αντέχει από την άμυνα του, τα 7 επιθετικά ριμπάουντ και τα μόλις 5 λάθη του.

Η σκληρή “μάχη” συνεχίστηκε μέχρι το τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Φαλ και Ουόκαπ να δίνουν 10 πόντους στον Ολυμπιακό και να τον βάζουν μπροστά για πρώτη φορά μετά το αρχικό 5-0 με +5 (43-38 στο 25′) και το μπασκετικό ξύλο στο παρκέ καλά να κρατεί.

Ο Κάνααν με 6 σερί πόντους και συνολικά 12 πόντους (1ος σκόρερ του ματς) έκανε το σκορ 49-44 (στο 28′), αλλά ο Ουόκαπ έφτασε και εκείνος τα 3 φάουλ (Φαλ, Λαρεντζάκης) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 49-48, αφού ο Ολυμπιακός έκανε συνεχόμενα λάθη και είχε πρόβλημα με τα φάουλ σε ένα απίστευτα σκληρό σε ένταση παιχνίδι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε τα λάθη από τις τρομερές άμυνες του Γκούντουριτς και έφτασε τα 13 (9 ασίστ) και η Φενέρ με σερί 6-0 δια χειρός Χέις (2/2 τριπ.) την έβαλε μετά από ώρα μπροστά με 54-49 (στο 32′).

Φαλ και Πίτερς κράτησαν τον Ολυμπιακό όρθιο σε δύσκολες στιγμές σε άμυνα και επίθεση και ο ΜακΚίσικ με προσωπικό σερί 5-0 (12π συνολικά) έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες με 58-56 στο 35ο λεπτό με επιμέρους 9-2.

3:30 πριν το τέλος ο Πιερ με τρίποντο έδωσε πάλι προβάδισμα στη Φενέρ με 62-60, αλλά ο Φαλ μείωσε με 1/2 βολές σε 62-61. Ο Χέις με 2/2 βολές και 12 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και ο Πιερ με νέο τρίποντο έδωσαν κομβικό προβάδισμα στη Φενέρ με 67-61 (στο 38′) και την έχρισαν φαβορί για τη νίκη.

Ο Φαλ μείωσε σε 67-63, αλλά ο Παπανικολάου αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο ντόρσεϊ στο 1:30 με ένα μακρινό τρίποντο έκανε το 70-63, όμως ο ΜακΚίσικ μείωσε σε 70-66 στο 1:08. Ο Πιερ έκανε στα 52” το 73-66, όμως και πάλι ο ΜακΚίκ μείωσε σε 73-69!

Τελικά ο Ολυμπιακός λύγισε με 73-69 και η σειρά οδηγείται πλέον σε Game 5 στο ΣΕΦ.

Που κρίθηκε: Στο 38ο λεπτό η Φενέρ έκανε επιμέρους σκορ 11-3 με Πιερ και Χέις και από το 58-56 του 35′ βρέθηκε στο +6 (67-61) “καθαρίζοντας” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χέις με 12 πόντους (3/4 τρίποντα) όλους στο δεύτερο μέρος και άψογη άμυνα στον Βεζένκοφ (2π.) και ο Πιερ με 17 πόντους (3/3 τριπ. στο 4ο) και 4 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9, Μπίρσεν, Ουίλμπεκιν, Έντουαρντς 8, Μαχμούτογλου, Χέιζ 12, Πιερ 17, Τζεκίρι 2, Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 16, Καλάθης 5, Αντετοκούνμπο

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8, Κάνααν 12, Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 12, Σλούκας 3, Βεζένκοφ 2, Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 3, Πίτερς 2, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 20