Τα τάιμ άουτ του φετινού Ολυμπιακού είναι μια κατηγορία μόνα τους (videos)

bartzokas-time-out

Ο φετινός Ολυμπιακός έχει ”τραβήξει” όλα τα βλέμματα φέτος. Ακόμα και στα τάιμ άουτ. To Eurohoops ξεχώρισε έξι ιδιαίτερες στιγμές.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις έχουν αλλάξει άρδην τα τελευταία χρόνια.

Πλέον, ο τηλεθεατής μπορεί να δει περισσότερα πράγματα ενός αγώνα, από διαφορετικές λήψεις.

Τα τάιμ άουτ δεν ήταν πάντα στις οθόνες μας. Πλέον, με την εξέλιξη της τεχνολογίας, μπορούμε να δούμε και να ακούσουμε πολλά.

Και εδώ μπαίνει ο φετινός Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκοι τερμάτισαν πρώτοι στη κανονική διάρκεια, παίζοντας το πιο συνεπές μπάσκετ.

Ήταν συνεπείς, όμως, και εκτός παρκέ. Στα τάιμ άουτ.

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλές από τις συζητήσεις που γίνονται κατά την διάρκειά τους έχουν γίνει viral.

Το Eurohoops ξεχώρισε έξι τέτοιες στιγμές.

Ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει την σεζόν με 3/3, μετά το 87-89 επί της Ρεάλ.

Με το σκορ στο 76-73 και 4:52′ να απομένουν, ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ.

Το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν να μεταφέρει στους παίκτες του στην σιγουριά, που είχε για την τελική έκβαση.

”Ακούστε, παιδιά. Πρέπει απλά να παίξουμε καλό μπάσκετ για δύο λεπτά. Θα το πάρουμε το παιχνίδι”

Για την έκτη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί από την Βαλένθια στο ΣΕΦ με 82-83.

Το ματς έγινε ντέρμπι, με τους Ισπανούς να έχουν 3/3 βολές στο -4” και μεγάλη άμυνα στο πιθανό σουτ νίκης του Άλεκ Πίτερς.

Μετά τον αγώνα, έμειναν τα σχόλια για τις διαιτητικές αποφάσεις στο τελευταίο λεπτό, αλλά και ένα τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Μουσταφά Φαλ έγραψε το 53-37 στο 21:45′, για να έρθει άμεσα το 53-47 στο 23:47′, με τον Έλληνα προπονητή να καλεί αμέσως τους παίκτες του στον πάγκο.

Και εκεί, δεν χαρίστηκε!

”Γιατί όλοι παίζετε άμυνα με τα μάτια; Μάλλον νομίζετε ότι το παιχνίδι τελείωσε και αρχίσατε να σκέφτεστε τα στατιστικά σας. Κινηθείτε πιο γρήγορα στην επίθεση, γιατί τώρα απλά περπατάτε”

Μεταφερόμαστε στην σαρωτική εμφάνιση του Ολυμπιακού για την 13η αγωνιστική επί της Φενέρ.

Το +27 (94-67) είχε πολλές υπογραφές. Ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε 21 πόντους, οι Άλεκ Πίτερς και Γιαννούλης Λαρεντζάκης από 12.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν και πάλι εκεί με 8 πόντους-7 ασίστ σε 23:24′. Ήταν εκεί για τους συμπαίκτες του και κυρίως για τον Σακίλ ΜακΚίσικ.

Με το σκορ στο 45-21 και σχεδόν 5′ για το ημίχρονο, οι δυο ομάδες πήγαν στους πάγκους για οδηγίες.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας σχεδίασε την επίθεση του Ολυμπιακού με τους Σλούκα και ΜακΚίσικ σε πρώτο πλάνο.

Κάπου εκεί, ο Έλληνας γκαρντ επενέβη:

”Θες να τον αφήσουμε για μια φάση γιατί είναι κρύος;”

Τότε, ο κόουτς της ομάδας ρώτησε τον Αμερικανό και εκείνος παραδέχθηκε ότι θέλει ακόμα λίγο χρόνο πριν μπει.

Πράγματι, ο ”Σακ” δεν πέρασε στο παρκέ, κάτι που έκανε ελάχιστα αργότερα, για πρώτη φορά στο ματς.

Για την ιστορία, είχε 2 πόντους-3 ασίστ σε 12:14′.