Μονακό: Ιστορική πρόκριση στο Final Four που την περιμένει ο Ολυμπιακός! (videos)

2023-05-10T22:19:09+00:00 2023-05-10T22:58:59+00:00.

10/May/23 22:19

jordan-loyd-monaco

Η Μονακό μετά από ένα τρομερό παιχνίδι λύγισε στο Πριγκιπάτο με 97-86 τη Μακάμπι με πρωταγωνιστή τον Λόιντ και προκρίθηκε με 3-2 νίκες στο πρώτο Final Four της ιστορίας της, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον πρώτο ημιτελικό (19/5, 18:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς “έγραψε” ιστορία, καθώς με τη νίκη της με 97-86 στο Πριγκιπάτο επί της Μακάμπι του εξαιρετικού Μπάλντγουϊν πανηγύρισε την παρθενική της πρόκριση σε Final Four Ευρωλίγκα χάρη στο τρομερό πρώτο μέρος του Μάικ Τζέιμς και τον καθοριστικό Λόιντ στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό θα δώσει το παρών στο πρώτο Final Four της ιστορίας της μετά από δύο μόλις συμμετοχές και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον πρώτο ημιτελικό του Κάουνας στις 19 Μαΐου (18:00).

Πέρυσι οι Μονεγάσκοι είχαν βρεθεί πάλι στα playoffs, όμως αποκλείστηκαν στο Game 5 του ΣΕΦ από τους ερυθρόλευκους, ενώ με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι στην ιστορία της Ευρωλίγκα σε Game 5 μετρούν 17/17!

Ματσάρα με υψηλό σκορ στο πρώτο μέρος και “μάχη” Τζέιμς vs Μπόλντγουϊν

Πολύ καλά ξεκίνησε το ματς η Μακάμπι και προηγήθηκε με 13-9 (στο 3′) παίρνοντας όλους τους πόντους από Μάρτιν, Μπάλντγουϊν και Κόλσον.

Με τον Τζέιμς να έχει εξαιρετικό ρυθμό και 7 προσωπικούς πόντους η Μονακό ισοφάρισε σε 17-17 (στο 5′), ενώ το ντέρμπι καλά κρατούσε όπως και το υψηλό σκορ (24-24 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 33-26 υπέρ της Μακάμπι που είχε 11/14 σουτ και 7/8 βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μάικ Τζέιμς ήταν απολαυστικός έχοντας 18 πόντους και 5 ασίστ και οδήγησε σε τρομερό σερί 15-0 τη Μονακό δίνοντας της για πρώτη φορά το προβάδισμα με +8 (41-33 στο 14′).

Ο Μπάλντγουϊν βρήκε πάλι ρυθμό (15π.) και ο Χίλιαρντ με το πρώτο του τρίποντο έφεραν επιμέρους 14-4 και τη Μακάμπι μπροστά με 47-45 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 53-49 υπέρ των γηπεδούχων.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και έγινε “θρίλερ” πρόκρισης!

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 5 ξεκίνησε με το ρυθμό να πέφτει αισθητά και τις άμυνες να βελτιώνονται και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 61-61 (στο 26′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 72-70 και τον Λόιντ να κρατάει μπροστά στο σκορ τη Μονακό φτάνοντας τους 13 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ένταση ήταν ιδιαίτερα έντονη, όπως και η αστοχία με τον Μάικ Τζέιμς (0π. στο β’ ημίχρονο) να είναι “σκιά” του εαυτού του για τους γηπεδούχους και το σκορ να είναι 74-73 στο 33ο λεπτό.

Η Μακάμπι εκμεταλλευόμενη τρία σερί λάθη της Μονακό έκανε σερί 6-0 και πέρασε μπροστά με 77-74 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Όμως ο Λόιντ με τρίποντο και 5/6 βολές από δύο φάουλ σε μακρινά σουτ έφερε επιμέρους για τη Μονακό 12-2 για τη Μονακό και προβάδισμα με 86-79 (στο 37′) χρίζοντας την φαβορί για τη νίκη.

Ο Μπάλντγουϊν πάλευε μόνος του με τη βοήθεια του Πόιθρες και μείωσε σε 90-85 περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, όμως μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν την ιστορική νίκη με 97-86.

Που κρίθηκε: Στο 35′ η Μακάμπι προηγήθηκε με 77-74, όμως η Μονακό δια χειρός Λόιντ έκανε επιμέρους 12-2 και προηγήθηκε στο 37′ με 86-79 “καθαρίζοντας” την πρόκριση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λόιντ με 21 πόντους (4/7 σουτ, 10/12 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 κερδισμένα φάουλ έκανε τη διαφορά για τη Μονακό στο δεύτερο μέρος και την οδήγησε στην πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86

Μονακό (Σ. Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 9, Μονέκε 10, Λόιντ 21, Μπλόσομγκεϊμ, Μακουντού, Ντιαλό 9, Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 9, Στραζέλ, Χολ 10, Τζέιμς 21

Μακάμπι (Κάτας): Μπράουν 12, Μπάλντγουϊν 27, Μάρτιν 12, Μένκο, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 10, Χίλιαρντ 10, Κοέν, Πόιθρες 5, Νίμπο 2, Ζιβ, Κόλσον 8