Παπανικολάου: “Δεν υπάρχουν λόγια, οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά” (video)

2023-05-21T21:30:58+00:00 2023-05-21T22:51:26+00:00.

21/May/23 21:30

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΚΑΟΥΝΑΣ / FINAL-4 / ΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Κώστας Παπανικολάου μετά την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης (79-78) στον τελικό της Ευρωλίγκα, ξεκαθάρισε πως οι λεπτομέρειες έκαναν την διαφορά στο φινάλε, ενώ ξεκαθάρισε ότι ο Ολυμπιακός πρέπει να εστιάσει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αποστολή στο Κάουνας: Μιχάλης Στεφάνου, Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό, καθώς ο Σέρχιο Γιουλ με ένα δίποντο-μαχαιριά έδωσε την νίκη (79-78) και το τρόπαιο στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Μετά την λήξη της αναμέτρησης ο Κώστας Παπανικολάου, εμφανώς επηρεασμένος από τον τρόπο που έχασε η ομάδα του, τόνισε πως δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψει κανείς αυτό που συνέβη.

Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων ξεκαθάρισε ότι οι μικρές λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά σε τέτοιους αγώνες, ενώ ξεκαθάρισε πως υπήρχαν οι ευκαιρίες για να ”κλειδώσει” ο Ολυμπιακός την νίκη.

Ο φόργουορντ των Πειραιωτών είπε ότι πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εστιάζει στην κατάκτηση του πρωταθλήματος και πως αν δεν συμβεί τότε η χρονιά θα χαρακτηριστεί αποτυχημένη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του

”Δεν υπάρχουν λόγια, κάναμε μια καλή προσπάθεια. Είπα και πριν ξεκινήσει το Final Four ότι όποια ομάδα και να το κατακτήσει δεν σημαίνει ότι οι άλλες απέτυχαν. Ο Γιουλ έβαλε ένα μεγάλο σουτ και έκρινε το ματς. Οι μικρές λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά στο μπάσκετ, στο τέλος αυτές οι φάσεις πήγαν στο μέρος της Ρεάλ. Είχαμε τις ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Πρέπει να μαζέψουμε τις δυνάμεις μας, έχουμε την συνέχεια του πρωταθλήματος, που είναι και ο βασικός στόχος της ομάδας κάθε χρόνο. Αν δεν το πάρουμε η χρονιά θα είναι αποτυχημένη.”

Σάσα Βεζένκοφ: Ισοφάρισε το ρεκόρ πόντων σε τελικούς Ευρωλίγκας, αλλά… (vid)

Ταβάρες: Ο “γίγαντας” της Ρεάλ MVP του Final Four! (video)

Η “Μανταρίνα” του Γιουλ που έστεψε τη Ρεάλ και… σκότωσε τον Ολυμπιακό (vid)

Βασίλισσα ΞΑΝΑ! Ο Γιουλ εκτέλεσε τον Ολυμπιακό (videos)