Παναθηναϊκός: Παρά δύο εκατό στην Κλουζ με επιθετική πολυφωνία (videos)

2023-09-09T20:56:34+00:00 2023-09-09T21:17:51+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

09/Sep/23 20:56

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Κλουζ Ναπόκα (98-82) στην δεύτερη ημέρα του 4ου τουρνουά “Νίκος Φάσουρας” και αύριο (10/9, 20:15) θα παίξει απέναντι στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Κλουζ Ναπόκα (98-82) -λίγο έλειψε η 100άρα- στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για την δεύτερη ημέρα του 4ου τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”.

Μετά την επιβλητική νίκη του Περιστερίου επί της ΑΕΚ, οι “πράσινοι” πήραν σειρά και πλέον ετοιμάζονται για τον αυριανό (10/9, 20:15) αγώνα κόντρα στο Περιστέρι, με τον Εργκίν Αταμάν να δίνει το… “παρών” στον πάγκο του τριφυλλιού.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τις γνωστές… απουσίες των διεθνών λόγω Παγκοσμίου Κυπέλλου αλλά και χωρίς τον τραυματία Ντίνο Μήτογλου.

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με σωστό passing game, σωστές αποστάσεις και εύστοχα σουτ τριών πόντων, κατάφεραν να πάρουν από νωρίς μία διαφορά δέκα πόντων (12-2).

Μάλιστα με σερί τρίποντα των Γκριγκόνις και Μπαλτσερόφσκι, έφτασαν μέχρι και το 17-2 σε λιγότερο από έξι λεπτά.

Η Κλουζ όμως φυσικά και δεν θα έμενε έτσι, καθώς με καλές άμυνες και συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, έτρεξε ένα επιμέρους 13-0 μέσα σε δύο λεπτά και το 17-2 έγινε αμέσως 17-15.

Το inside-out παιχνίδι του Παναθηναϊκού, έδωσε την ευκαιρία στον Μάριους Γκριγκόνις να βρει χώρους και να βάλει τα ελεύθερα σουτ, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στους “πράσινους” με +6.

Κάπου εκεί ανέβασαν την διαφορά στους δέκα λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο για πρώτη φορά έφτασαν μέχρι και το +12 στα πρώτα λεπτά.

Με τον Κώστα Σλούκα να πασάρει και τον Μάριους Γκριγκόνις να σκοράρει, ο Παναθηναϊκός έφτασε μέχρι και το 66-52, με τους Ρουμάνους να μειώνουν λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε όπως και το προηγούμενο, με το τριφύλλι να βρίσκει πόντους στο πέντε-πέντε και με καλές, πιεστικές άμυνες του Παναγιώτη Καλαιντζάκη, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά την ανέβασε μέχρι και τους 19 πόντους (95-76), λίγο πριν ηχήσει η κόρνα για το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Λούκα Βιλντόζα με 16 πόντους (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ από 14 είχε ο Μάριους Γκριγκόνις (4/6 τρίποντα), 13 πόντους ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, 12 ο Καλαιντζάκης, 11 ο Μαντζούκας και 10 πόντους ο Αντετοκούνμπο.

Όσο για τους ηττημένους, οι Τζόουνς και Κέιτ ξεχώρισα, καθώς ολοκλήρωσαν το παιχνίδι έχοντας από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 54-44, 76-67, 98-82

Παναθηναϊκός: Καλαιντζάκης 12, Βιλντόζα 16 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γκάι 5, Μπαλτσερόφκσι 13 (5 ασίστ, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (7 ασίστ), Αβδάλας, Σαμοντούροβ 2, Γκραντ 6, Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 14, Μαντζούκας 11

Κλουζ Ναπόκα: Γκουζμάν 5, Μέγερις 8, Ροτσνάφσκι, Σίλει 11 (1/1 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Πέτριτς, Στεπάνοβιτς 8, Κέιτ 15 (7/9 δίποντα), Ματζιούκα 5, Έντι 8, Τζόουνς 15 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Ρίτσαρντ 5