Περιστέρι: Νίκη με +19 επί της κουρασμένης ΑΕΚ (videos)

2023-09-09T18:04:20+00:00 2023-09-09T18:42:29+00:00.

09/Sep/23 18:04

renfro-peristeri-aek

Το Περιστέρι επιβλήθηκε της ΑΕΚ (80-61) χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, στο πλαίσιο του 4ου Τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”.

Tου Δημήτρη Τριμερίτη/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι πέτυχε μια άνετη νίκη επί της ΑΕΚ με 80-61, στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” για την δεύτερη ημέρα του 4ου “Νίκος Φάσουρας”.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές και έφτασε μάλιστα να προηγηθεί μέχρι και με 29 πόντους (73-44 στο τέταρτο δεκάλεπτο).

Από την άλλη η ομάδα του Ζοάν Πλάθα έδειξε εμφανέστατα σημάδια κόπωσης, καθώς δεν είχαν παρέλθει ούτε 24 ώρες από τον αγώνα με την Κλουζ.

Ανταγωνιστική μόνο στην αρχή η “Ένωση”

Στο ξεκίνημα του αγώνα, Πουλιανίτης και Καμπενγκέλε ξεχώριζαν για Περιστέρι και ΑΕΚ αντιστοίχως. Καμία από τις δυο ομάδες ωστόσο δε μπόρεσε να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, με τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη όμως να προηγούνται μετά από 10 αγωνιστικά λεπτά (21-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε εξ ολοκλήρου στο Περιστέρι. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ένταση στον αμυντικό τομέα, χτυπώντας παράλληλα στο ανοιχτό γήπεδο την ομάδα του Ζοάν Πλάθα. Στο ημίχρονο το Περιστέρι είχε αποκτήσει μια διαφορά 13 πόντων (41-28).

Στην επανέναρξη η ΑΕΚ επιχείρησε να πραγματοποιήσει την αντεπίθεσή της, με τον Τζάστιν Τίλμαν να είναι το σημείο αναφοράς, ωστόσο αυτή η προσπάθεια δεν είχε αποτελέσματα με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να έχει αυξήσει περεταίρω την διαφορά, στο φινάλε της τρίτης περιόδου (62-41).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Περιστέρι να φτάνει στην επικράτηση με το ευρύ 80-61.

Ο Τζέιλεν Χάντς σημειώνοντας 14 πόντους.