Κυριαρχική Αρμάνι κόντρα στη Βιλερμπάν του εξαιρετικού Πάρις Λι, χαμηλά ο Πονίτκα στη νίκη της Παρτιζάν

2023-09-09T20:50:53+00:00 2023-09-10T13:33:09+00:00.

09/Sep/23 20:50

poythress-milano-asvel

Η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε της Βιλερμπάν, με τον Πάρις Λι να είναι ο πολυτιμότερος του γαλλικού συλλόγου, ενώ ο Ματέους Πονίτκα κινήθηκε σε ρηχά νερά στη νίκη της Παρτιζάν. Έχασε από την Ζενίτ η Εφές.

Tου Δημήτρη Τριμερίτη/ info@eurohoops.net

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Βιλερμπάν, επικρατώντας της ομάδας του Τι Τζέι Πάρκερ με 95-78.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές και έφτασαν μέχρι το +25 (95-70), λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άλεξ Πόιθρες έχοντας 20 πόντους, με τον Σαβόν Σιλντς να ακολουθεί με 19. Ο Νίκολα Μίροτιτς πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση φτάνοντας στους 14 πόντους.

Από την άλλη για τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού (2022-23), Πάρις Λι, με 17 πόντους. Ο Μάικ Σκοτ ήταν ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας με 16.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 52-39, 74-59, 95-78

Κινδύνεψε αλλά πανηγύρισε η Παρτιζάν

nunnally-partizan-turk-telekom

Η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε το θετικό αποτέλεσμα (75-71) κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ.

Ο σέρβικος σύλλογος έφτασε την υπέρ του διαφορά μέχρι και το +19 (51-32) στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο η περσινή φιναλίστ του EuroCup επιχείρησε να φέρει το ματς τούμπα.

Στο τέλος η Παρτιζάν ήταν αυτή που “χαμογέλασε” έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Άντζουσιτς με 15 πόντους, ενώ οι Βούκσεβιτς και Σμάιλαγκιτς πρόσθεσαν από 13. Ο Ματέους Πονίτκα έμεινε χαμηλά με 2 πόντους.

Για τους ηττημένους, ο Στίβεν Ίνοχ έκανε την διαφορά σημειώνοντας double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-28, 62-49, 75-71

Έχασε από την Ζενίτ η Εφές

Φιλική ήττα για την Εφές κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 79-87, στο πλαίσιο του Gloria Cup 2023.

Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι στο τέλος στο ματς που έγινε επί τουρκικού εδάφους, παρά τους 17 πόντους του Λάρκιν και τους 16 του Τζόουνς.

Οι Τούρκοι ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του ματς, όμως το επιμέρους 16-30 στην τέταρτη περίοδο έφερε την ανατροπή

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 42-31, 63-57, 79-87

Εύκολα τη Μπάγερν η Ρεάλ

Σε παιχνίδι για το τουρνουά Costa del Sol, η Ρεάλ κέρδισε εύκολα τη Μπάγερν με 86-65.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Χεζόνια με 20 πόντους, ακολούθησε ο Μούσα με 15, ο Κοζέρ είχε 12, ενώ ο Καμπάτσο είχε 8 με ριμπάουντ-8 ασίστ.

Για την ομάδα του Λάσο, ο Έντουαρντς ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και Κχαρτσένκοφ πρόσθεσε 11.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-36, 67-52, 85-65

Ωραία η Ουνικάχα, νίκησε την Μπάγερν του Λάσο (video)

Η Μονακό γνώρισε βαριά ήττα από την Μπεσίκτας, δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η Παρτιζάν