Εφές: Ο “καυτός” Ντάριους Τόμπσον κέρδισε την Τόφας σε φιλικό παιχνίδι (video)

2023-09-12T15:24:58+00:00 2023-09-12T15:54:17+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

12/Sep/23 15:24

darius-thompson-efes

Η Αναντολού Εφές είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ντάριους Τόμπσον (22 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ) και έφυγε με μία ακόμη φιλική νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στην Τόφας (94-87).

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Εφές συνεχίζει την προετοιμασία της ενόψει της νέας σεζόν σε Ευρωλίγκα και τουρκικό πρωτάθλημα.

Η πρωταθλήτρια Τουρκίας ανακοίνωσε πριν δύο μήνες τη σύναψη συμφωνίας με τον Ντάριους Τόμπσον (1.92μ., 28χρ.) για τα επόμενα τρία χρόνια, όπως είχε γράψει και το Eurohoops.

Στην Εφές είναι ουσιαστικά ο αντικαταστάτης του Βασίλιε Μίτσιτς και όπως όλα δείχνουν έχει ήδη μπει σοβαρά σε αυτό τον ρόλο.

Αυτό τουλάχιστον έδειξε στο φιλικό προετοιμασίας της Τρίτης (12/9) απέναντι στην Τόφας (94-87), καθώς ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 22 πόντους -με τους 17 να είναι από το πρώτο 20λεπτο- με 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Η Εφές μπορεί να δυσκολεύτηκε για περίπου 30 λεπτά, όμως κατάφερε με ανατροπή στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, να πάρει μία ακόμη νίκη, έχοντας ως στόχο να συνεχίσει με τον ίδιο αμείωτο ρυθμό έως και την έναρξη της σεζόν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τόμπσον με 22 (6 ασίστ και 3 ριμπάουντ), ενώ ο Μπομπουά έβαλε 17 πόντους κι ο Πλάις μαζί με τον Μπράιαντ άλλους 13 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ).

Όσο για την Τόφας, ο Όστιν Ουάιλι και ο πρώην παίκτης του Άρη, Ομάρ Προύιτ σκόραραν από 20 και 16 πόντους αντίστοιχα, μη μπορώντας να δώσουν όμως τη νίκη στην ομάδα της Προύσας.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 50-46, 72-76, 94-87