Μπάγερν: Κέρδισε τη Βίρτους σ’ ένα δεκάλεπτο, υπό το βλέμμα του Σερτζ Ιμπάκα

2023-09-16T22:05:37+00:00 2023-09-16T22:27:32+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

16/Sep/23 22:05

Η Μπάγερν χρειάστηκε ένα μόλις καλό δεκάλεπτο, επιβλήθηκε της Βίρτους (76-73) υπό το βλέμμα του νέο της παίκτη, Σερτζ Ιμπάκα και θα παίξει στον τελικό του τουρνουά MagentaSport Cup κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Βίρτους και Μπάγερν βρέθηκαν αντιμέτωπες σε φιλικό παιχνίδι ενόψει της νέας σεζόν στην Ευρωλίγκα, με τους Γερμανούς να είναι αυτοί οι οποίοι χαμογέλασαν στο φινάλε (76-73).

Έτσι, θα παίξουν στον τελικό του τουρνουά προετοιμασίας MagentaSport Cup κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.

Στο γήπεδο μάλιστα βρέθηκε και το νέο απόκτημα της Μπάγερν, ο πρώην NBAer, Σερτζ Ιμπάκα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο κιόλας λεπτό, με τον Κάρσεν Έντουαρντς να είναι αυτός που με σημαντικά καλάθια μείωσε την αρχική διαφορά που πήρε η Βίρτους και ισοφάρισε το ματς λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτου μέρους.

Ο Σενγκέλια και ο Κορντινιέ από την άλλη, είχαν μείνει στα ρηχά στο ξεκίνημα, όμως μετά το 18ο λεπτό άρχισαν να παίρνουν μπροστά και με συνεχόμενα δικά τους καλάθια, έδωσαν στην Βίρτους ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων.

Κάπου εκεί όμως, οι Βαυαροί έτρεξαν ένα σερί 23-14 και με πόντους του Μπούκερ και φοβερές άμυνες του Μπολμάρο, ο οποίος είχε μέχρι εκείνο το σημείο 6 ριμπάουντ αλλά και 7 ασίστ, κατάφεραν και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με +10 (59-49).

Οι Ιταλοί δεν θα άφηναν όμως έτσι το παιχνίδι και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα επιμέρους 7-0, έριξαν την διαφορά κι έκαναν ξανά το ματς ντέρμπι.

Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι αλλά κι εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και έφυγαν με τη νίκη στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για την Μπάγερν ήταν ο Κάρσεν Έντουαρντς με 21 πόντους, ενώ 16 πέτυχε ο Ντέβιν Μπούκερ.

Για τη Βίρτους, 17 πόντους είχε ο Αϊζάια Κορντινιέ, 15 ο Νταβόντε Κέικοκ και 14 ο Τζαλίν Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 35-35, 59-49, 76-73

Photo Credits: FC Bayern Basketball/Twitter