Παναθηναϊκός: Με τρομερό Λεσόρ κέρδισε την Μακάμπι (videos)

2023-09-17T18:04:40+00:00 2023-09-17T18:49:26+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

17/Sep/23 18:04

LessortMathias-Panathinaikos-MaccabiTelAviv-preseason

Ο καλύτερος αλλά και πιο εύστοχος Παναθηναϊκός, επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-77 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το τουρνουά “Νίκος Γκάλης” στη Ρόδο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ηττήθηκε από την καλύτερη Φενέρ (79-66), όμως στην τελευταία ημέρα του τουρνουά “Νίκος Γκάλης” στη Ρόδο, κατάφερε κι επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 89-77 έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Ματίας Λεσόρ (22 πόντους).

Οι πράσινοι μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια και καμία σχέση όπως στον χθεσινό αγώνα με τη Φενέρ του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Ματίας Λεσόρ ήταν αυτός που έπαιρνε τις μπάλες στην επίθεση και με δικό του καλάθι και φάουλ έκανε το 11-4. Λίγο αργότερα μάλιστα, ο Κώστας Σλούκας ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10.

Λίγο νωρίτερα μάλιστα, ο Ντίνος Μήτογλου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Κώστα Σλούκα και κάρφωμα του ίδιου, πετυχαίνοντας τους πρώτους του πόντους στη νέα του θητεία με τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός που είχε 2/23 τρίποντα στο χθεσινό παιχνίδι (είχε 2/3 τρίποντα και 5/5 δίποντα στα πρώτα 7 λεπτά του αγώνα), ξεκίνησε ζεστός από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο ενώ πίεζε κάθε μπάλα στο μισό του γηπέδου, έτσι ώστε να δυσκολέψει το κατέβασμα του Ουέιντ Μπάλντγουϊν.

Το τριφύλλι πίεζε και δεν άφηνε καμία μπάλα να πάει χαμένη, με τον Λεσόρ να παίρνει ακόμη ένα επιθετικό ριμπάουντ και να κάνει το 24-18, φτάνοντας του 9 πόντους, λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Μακάμπι που δεν παράτησε φυσικά το παιχνίδι και με ένα μικρό 4-0 σερί, μείωσε στο καλάθι στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε όμως το τρίποντο και λίγο αργότερα τον μιμήθηκε και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ και με το 5/8 των πρασίνων έναντι 1/5 των Ισραηλινών, έκαναν το 34-27.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν τα φάουλ, καθώς πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά, συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά και οι Ισραηλινοί έβρισκαν έτσι εύκολους πόντους από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”.

Παρόλα αυτά, ο Κώστας Σλούκας διάβασε εξαιρετικά την άμυνα των αντιπάλων και πασάροντας στον Χουάντσο, εκείνος κάρφωσε εντυπωσιακά και έκανε ξανά το 39-29.

Ο Λορέντζο Μπράουν που ήταν άστοχος, είχε 0/3 βολές, πήγε στον πάγκο με τον Μπλατ να παίρνει τη θέση του και λίγο αργότερα ξεμπλόκαρε την ομάδα του, για να μειώσει σε 44-36, λίγο πριν ηχήσει η κόρνα του πρώτο ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον ίδιο τρόπο για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, καθώς οι Σλούκας και Λεσόρ βοήθησαν στο να φτάσει η διαφορά και πάνω από τους δέκα (62-50) και να παραμείνει σε αυτά τα επίπεδα μέχρι την τέταρτη περίοδο.

Εκεί, οι πράσινοι ανέβασαν κι άλλο ρυθμό, ο Τζος Νίμπο αστόχησε σε εύκολα καλάθια και ο Ντίνος Μήτογλου μαζί με τον Ματίας Λεσόρ σκόραραν συνεχώς, για να έρθει η νίκη στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Λεσόρ με 22 πόντους, ενώ από 12 είχε ο Παπαπέτρου και 11 ο Μήτογλου. Στους 9 πόντους σταμάτησε ο Χουάντσο, ενώ 8 είχε ο Σλούκας μαζί με τον Γκάι.

Όσο για τους ηττημένους, ο Μπράουν έβαλε 14 πόντους και ο Ριβέρο 12.

Μετά το τέλος του αγώνα μάλιστα, ο Εργκίν Αταμάν δέχθηκε την αγάπη πολλών μικρών φίλων του Παναθηναϊκού, με τους οποίους και φωτογραφήθηκε με όλους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-36, 69-59, 89-77

Παναθηναϊκός: Καλαϊτζάκης 2, Γκάι 8 (1), Μωραΐτης 2, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 8 (2), Παπαπέτρου 12 (1), Γκραντ 7, Λεσόρ 22, Γκριγκόνις 6(2), Ερνανγκόμεθ 9 (1), Μήτογλου 11 (1).

Μακάμπι: Μπράουν 14 (1), Νίμπο 6, Μπάλντγουϊν 9, Σόρκιν 8, Κοέν 3, Μπλατ 1, Κλίβελαντ 4, Ριβέρο 12, Γουέμπ 2, Μέκορ 5 (1), Κόλσον 6 (1), Μπλατ 3 (1), Ντι Μπαρτολομέο 3 (1).

Photo Credits: Βαγγέλης Στόλης

Το δώρο του Παναθηναϊκού στον Γκάλη (videos)