Μακάμπι – Ερ. Αστέρας 112-109: Ευρωλιγκάτη ντερμπάρα δύο παρατάσεων στην αυλαία του “Νεόφυτος Χανδριώτης”

2023-09-22T20:30:55+00:00 2023-09-22T22:13:41+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

22/Sep/23 20:30

Σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε στη δεύτερη παράταση του Ερυθρού Αστέρα (112-109) στην πρώτη μέρα του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”, που διεξάγεται στην Κύπρο.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Τι ματσαρα… Αν και φιλικό, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα (112-109) μετά από δύο παρατάσεις και 50 λεπτά αγώνα, στην πρώτη ημέρα του τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”, που διεξάγεται στην Κύπρο.

Μετά από 6 λεπτά αγώνα, είχαν μπει συνολικά 8 πόντοι και για τις δύο ομάδες, με τον Κούζμιτς να σκοράρει -σχεδόν όλους- τους πόντους του Ερυθρού Αστέρα.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα, όμως οι Σέρβοι ανέβασαν κάπως το ρυθμό στο τελευταίο δίλεπτο και με ένα σερί 5-0 πήραν ένα ισχνό προβάδισμα 8 πόντων.

Οι 8 πόντοι της πρώτης περιόδου εξανεμίστηκαν πολύ γρήγορα, με την Μακάμπι να τρέχει στον αιφνιδιασμό, με τους Μπράουν και Νίμπο να τελειώνουν τις φάσεις, και με ένα δικό τους 8-0 να περνούν μπροστά με 21-20.

Οι Σέρβοι πέρασαν πάλι μπροστά, όμως οι Ισραηλινοί, με 6 συνεχόμενους πόντους του Κόλσον πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (44-43).

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με την Μακάμπι παρόλα αυτά να κρατάει αυτό το ισχνό προβάδισμα με έναν πόντο.

Ωστόσο, στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ντιμπαρτολομέο μαζί με τον Μπράουν ανέβασαν το δείκτη του σκορ τους πέντε πόντους, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, ο Ουέιντ Μπάλντουϊν έστειλε τη διαφορά στο +8.

Το ματς παρόλα αυτά γύρισε ξανά και ο Ερυθρός Αστέρας, όμως οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί ο Νίμπο με τον Χασιέλ Ριβέρο βρήκε μερικούς εύκολους πόντους, όμως το 95-95 στο τέλος, δεν έδειξε τον νικητή, με αποτέλεσμα να έχουμε και δεύτερη παράταση, σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Στη δεύτερη παράταση, ο Σορκίν ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (107-100), δίνοντας ουσιαστικά ένα ξεκάθαρο προβάδισμα στην Μακάμπι, η οποία κατάφερε και διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπόνζι Κόλσον με 18 πόντους (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ),  ενώ από 17 είχε ο Ρομάν Σόρκιν (7/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), από 15 είχε ο Ουέιντ Μπάλντουϊν και από 14 πόντους οι Νίμπο – Μπλατ.

Όσο για τους ηττημένους, οι Νέντοβιτς και Μίτροβιτς έβαλαν από 23 πόντους, ενώ στους 22 σταμάτησε ο Γκιεντράιτις (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 44-43, 63-62, 84-84 Παρ: 95-95, Παρ (2η): 112-109

Photo Credits: Maccabi Tel Aviv BC/Twitter